Možná, že třináctka měla být varováním, možná jen předzvěstí něčeho neobvyklého. Od pátku totiž mírně sněžilo a stejnou variantu nabídla i sobota. Ale hasiči se neleknou ani ohně, natož vody! „Zdálo se, že nejhorším bude hned přejezd z Tažovic do Volenic, ale lépe nebylo ani u Strakonic, natož za Vodňany, kde v příkopu ležela první havarovaná dodávka. Díky uvízlému kamionu zastihlo hejtmanovo vyhlášení kalamitního stavu výpravu v koloně před Budějovicemi,“ popisuje situaci starosta sboru Miroslav Šobr.

Zdálo se, že bude ještě hůř, ale díky optimismu osádky, zásobám „zelené“ a až mrazivě klidnému řidiči nebylo, takže ve Štěpánovicích zachutnaly vyhlášené kremrole. A když se lehkým smykem projela i zatáčka před rybníkem Svět, mohlo se místo v rybníce zaparkovat pod jeho hrází a bílou peřinou po kolena a výše vyrazit nejprve do sněhem začarovaného zámku.

Adventní trhy pod Rumpálem v uplynulých letech.
Ve Strakonicích dnes začínají Adventní trhy pod Rumpálem. Nahlédněte do programu

Ale více Miroslav Šobr: „Prohlídka ve stylu schwarzenbergských Vánoc připomněla lidové tradice i slavný jihočeský knížecí rod, který v času adventním a vánočním často postihovaly smutné chvíle. Takže ani sobotní pohřeb Karla Schwarzenberga 9. prosince není vlastně výjimkou. Voňavé adventní trhy na náměstí, se spoustou pobíhajících andělů i Ježíškovou poštou, ještě více přiblížily Vánoce a následovala tradiční prohlídka pivovaru, spojená s ochutnávkou výborného polotmavého Regenta. Právě za renesančního regenta Jakuba Krčína ve službách Rožmberků, dosáhla Třeboň největšího rozkvětu. Zpáteční cesta sněhem zasypanou krajinou probíhala mnohem klidněji, takže tradiční řízek, letos v Drahonicích, chutnal dvojnásob. Den, plný adrenalinových zážitků skončil opět na tažovické návsi u Svatého Floriána. A hlavně děkujeme „mrazivě“ klidnému Pavlu Mrázovi. Věděli jsme, že jedině řidič, který se s autobusem dovedl „centimetrově“ otočit u Svatého Antoníčka nad Domažlicemi (tažovický výlet 2011), dovede naši výpravu i potřinácté bezpečně zpátky domů. Jak říká úsloví: Zážitek nemusí být vždy pozitivní, hlavně když je silný ! Což třináctý zájezd tažovických hasičů rozhodně byl! A v autobuse Mráz…“