Policisté se na Strakonicku často setkávají s řidiči ovlivněnými alkoholem či jinou návykovou látkou. "Od začátku letošního roku do konce června řešili policisté v okrese Strakonice 22 dopravních nehod pod vlivem alkoholu," řekla tisková mluvčí PČR Strakonice Jaromíra Nováková. Při běžných silničních kontrolách zjistili celkem 35 řidičů pod vlivem alkoholu (18 přestupků – do jedné promile, 17 trestných činů – nad jednu promile) a 48 řidičů, u kterých orientační test na návykové látky ukázal pozitivní výsledek. Dvacet pět řidičů s pozitivním výsledkem orientačního testu odmítlo následné lékařské vyšetření - odběr krve a moči.

Pondělní kontrolu policisté zaměřili nejen na řidiče automobilů, ale také na cyklisty, pro které platí zákaz konzumace návykových látek stejně jako pro řidiče motorových vozidel. Cyklistům navíc připomněli policisté pravidla silničního provozu včetně povinné výbavy jízdního kola.

Policisté u všech zastavených řidičů provedli řádnou silniční kontrolu včetně dechové zkoušky. Za příkladné chování je pak obdarovali nealkoholickým mokem a alkohol-testem. Všichni kontrolu vzali s úsměvem a někomu i dárek v podobě nealko piva přišel v teplém letním dnu vhod. Policisté pamatovali i na děti cestující jako spolujezdci ve vozidlech a připravili si pro ně dáreček reflexní přívěsek v podobě zvířátka. Překvapení neskrývali řidiči a ani jejich děti. Mladá žena dokonce policistům prozradila, že jedna z jejich dcer má právě dnes narozeninový den a dáreček od policistů ještě nikdy nedostala. Radost v očích dívenky a její milé poděkování s tím, že si reflexní zvířátko pověsí na tašku, vykouzlily policistům široký úsměv na tvářích.

Na závěr policisté řidičům připomněli, aby na svých cestách na dovolenou byli ostražití, respektovali silniční pravidla, dbali na pitný režim za volantem a při dlouhých trasách mysleli na pravidelný odpočinek. Neboť právě o letních prázdninách dochází z těchto důvodů častěji k dopravním nehodám.

Během dvouhodinové akce policisté zkontrolovali desítky řidičů. Pozitivní ale bylo, že žádný z kontrolovaných řidičů neřídil vozidlo pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Pokutováni byli pouze dva za nepoužití bezpečnostních pásů.

O tom, že policisté jsou ke svému okolí všímaví a neuteče jim žádný prohřešek, svědčí poslední kontrola dopolední služby dopravních policistů. Když opouštěli stanoviště U Střely, všimli si na přeložce ve Strakonicích u fotbalového hřiště jedoucího vozidla, z jehož otevřeného okénka u spolujezdce vyhlížel pes. Policisté z tohoto důvodu řidičku za volantem předepsaným způsobem zastavili. Ve vozidle na zadních sedadlech seděly připoutané tři děti. Hlídka provedla silniční kontrolu, jejíž výsledek byl opravdu překvapující. "Krom toho, že žena neměla ve vozidle při jízdě psa řádně zajištěného, vůz, ve kterém převážela děti ,nemá technickou kontrolu více jak jeden rok a co navíc, žena je od roku 2013 neřidičkou," dodala Jaromíra Nováková. Řidičce další jízdu policisté zakázali a případem se i nadále zabývají.