Tradice posvícení se udržují dodnes. Je to příležitost, kdy se sejdou rodiny u dobrého jídla, ale i příležitost ke konání mnoha zajímavých doprovodných akcí a společných činností. O návštěvě jednoho zajímavého posvícení píše Jitka Pavlíková ze Strakonice:

Ilustrační foto.
Je jí 12 let a zachránila život kamarádovi. Myslí si, že bez pomoci by se zabil

"Novou podobu tomuto tradičnímu venkovskému svátku se již poněkolikáté snaží dát Probulov, malebná obec píseckého okresu. Byla jsem zvědavá, jak se slaví posvícení v Probulově, a tak jsme se tam letos vypravili. Znovu jsem se přesvědčila o tom, že lokální akce připravované s nadšením a láskou místních nadšenců patří k těm nejpříjemnějším zážitkům.

A jak to v Probulově na posvícení vypadalo? Uprostřed obce se konal posvícenský venkovský jarmark, kde se se svými výrobky představili místní obyvatelé. Setkali jsme se tu s potravinářskými výrobky, podzimními věnečky, drobnými dekoracemi, květinami, svíčkami a dalšími produkty. Děti se mohly svést na koni. Kromě toho pro ně byla připravena hra s úkoly, kdy procházely areálem místní farmy a setkávaly se tam se zemědělskými zvířaty. Fotografickou vzpomínku na probulovské posvícení přímo na návsi dětem pořizoval přítomný pan fotograf – s poníkem se dětem příjemněji pózovalo. A jaké by bylo posvícení bez hudebního doprovodu? I o ten bylo postaráno, o dobrou náladu se mezi stánky postarali místní hudebníci. K pravé pohodě na návsi přispěly i příjemné sluneční paprsky končícího babího léta. V Probulově bylo prostě hezky, Když budete mít příležitost, určitě se tam příští rok taky vydejte."

Strakonické nádraží.
RETRO: Znáte historii strakonického nádraží a víte, kdy tam přijel první vlak?

Ještě pár informací o samotné obci pro ty, kdo ji neznají.

Probulov je malá vesnice ležící severně od vodní nádrže Orlík. Je to skutečně výstavná obec, která se může chlubit spoustou zeleně a dvěma rozsáhlými parky. Na návsi se nachází také hezká vzorně upravená kaplička a několik statků ve stylu lidové architektury.

Obec je poprvé zmiňována v roce 1312. Její historie se začala psát již velmi dávno, archeologové našli doklady osídlení již v době laténské a hradištní. Památky z dávných časů se zde našly i mezi válkami, kdy jeden místní zemědělec nalezl žentour a zdobený hrnec. Z novodobější historie obce stojí za zmínku vznik spolku, který se v obci zaměřil na materiální podporu československých legionářů. A ještě jedna zajímavost z dějin obce mne zaujala: název „Probulov“ znají dokonce i v Americe. Dostal se tam tak, že jeden místní obyvatel, který vycestoval za prací do Clevelandu, názvem své rodné obce pojmenoval místní krajanský dům.