Oslava jejich vzniku se uskutečnila v pátek 4. srpna v podvečer v čajovně Pod stolem.

Autorkou omalovánek s motivy města je Stanislava Hrachová z Ateliéru Variace. „Byl to spontánní nápad,“ uvedla. Na začátku bylo přání vytvořit něco netypického pro Strakonice. Původně mělo jít o omalovánky pro děti. Výsledek je ale úplně jiný. Podle manžela Petra Hracha jde o omalovánky pro celou rodinu.

Práce na projektu trvala podle slov autorky pět týdnů intenzivního času. „Nejdelší dobu jsem strávila nad tím, jak uchopit jednotlivá strakonická místa, aby byla i v omalovánkách zajímavá,“ zdůraznila. Velmi pomohl fotograf Petr Borovička, který zachytil jednotlivá místa podle představ autorky. „Přinesl zcela jiný pohled na celou věc, i pro něj to byla zcela jiná práce,“ dodala Stanislava Hrachová.

Fotografa práce na projektu potěšila. „Jsem rád, že mohu být součástí něčeho, co vypadá jako strakonické kulturní obrození,“ prohlásil.

Nakonec tak z původních deseti obrázků vzniklo čtyřiadvacet. Velkou oporou při tvorbě byl manžel Petr Hrach. „Antistresové omalovánky byly totiž opředeny spoustou stresu,“ smála se Stanislava Hrachová. Nejvíc času zabral průvod dudáků, který trval sedm hodin.

V omalovánkovém sešitu jsou texty k danému místu i verše, které složil právě Petr Hrach. „Musel jsem dohledávat informace o daných místech. Našli jsme kolikrát řadu informací, které si protiřečí, takže jsme museli najít, co je důvěryhodné. A verše? Když se z původních deseti obrázků zvýšil počet na dvacet čtyři, bylo to dost hektické, dalo to občas dost zabrat,“ přiblížil svůj podíl.

Omalovánky ve formátu A4 lze zakoupit v Ateliéru Variace, v informačním centru a budou i v knihkupectví Kanzelsberger. Jejich cena je 250 korun.