Strakonice – Vlastní příklad táhne? Či pocit, že dobré propagace cyklistiky není nikdy dost? A nebo jen láska ke sportu a k pohybu? Těžko říct, ale asi ze všeho ten pomyslný kousek. Pět strakonických cyklistů – Milan Bízek, Hynek Fiala, Karel Přerost, Miroslav Filipčík a Miloš Bečvář. Tahle pětice vyrazila na přelomu července a srpna na Tour jižní Čechy a Vrchovina 2016 aneb Nejtěžší závod sezony 2016. „Projeli jsme na retro kolech nádherný kus naší republiky," říká účastník tour Hynek Fiala.

Nelze začít jinak, než otázkou, kde a jak se myšlenka na tuhle akci zrodila?
V našem cyklokroužku (smích) jsme se domluvili, že by chtělo udělat i jinou akci, než klasické vyjížďky. Takový čundr na retro kolech, s brašnami a spacáky. Milan Bízek vymyslel název a pět tras. Původně se přihlásilo 12 lidí, nakonec nás jelo pět.

Tour jižní Čechy a Vrchovina 2016 Kdy jste jeli?
Start byl ve čtvrtek 28. července, já se z rodinných důvodů připojil až v pátek v Českých Budějovicích.


Jak tedy vypadaly jednotlivé trasy?

Ve čtvrtek se jelo ze Strakonic přes Protivín a kolem rybníků na Hluboké do Českých Budějovic, kde kluci spali u známého Miloše Bečváře.
Druhý den vedla trasa kolem Vltavy přes Hrdějovice, Hosín na Třeboň. Další den jsme se vydali směrem Chlum u Třeboně na Staňkovský rybník. Další den jsme vyrazili z Chlumu u Třeboně po české straně (Českou Kanadou) do Slavonic. Tady jsem navštívili úžasnou hospůdku režiséra Ondřeje Trojana. Pak jsme se dozvěděli, že tuto restauraci si koupilo deset herců z divadla Sklep.
Poslední etapa vedla ze Slavonic na Vranovskou přehradu, kde jsme si dali dva dny volno. Jediný Milan Bízků si dal ještě dalších 70 kilometrů do sklípku do Šatova. Ten je – kromě své výzdoby – známý také tím, že si ho oblíbil Adolf Hitler. A také tady navštívil restauraci, kde točili strakonické pivo.

Tahle poslední věta a fotografie, které mám k dispozici, mne přivádějí k otázce cyklisté a alkohol?
No, vodu jsme po cestě nepili (smích). Důležité je, že všechno proběhlo v klidu a v dobré pohodě.

A jak byl návrat?
 
Z Vranova nad Dyjí rychlíkem Jakub Krčín do Protivína a odtud na kole do Strakonic.

Kolik jste ujeli kilometrů?
 
Něco přes tři sta. 

Možná, že to zní trochu nadsazeně, ale byli jste takoví propagátoři cyklistiky.

Jak vás v obcích, kde jste projížděli, vnímali jejich obyvatelé?
 
Úžasně. Ptali se nás, odkud jedeme, kolik chceme dát kilometrů, kde máme cíl nebo co jsme cestou viděli.Tour jižní Čechy a Vrchovina 2016 Tak se také zeptám. Co jste cestou viděli?

V první řadě krásný kus České republiky. Z kola je vidět hodně věcí, které vám jindy uniknou. A když je dobrá parta, je zážitek mnohem větší. Určitě můžete také říct, jak vypadá značení cyklotras a cyklostezek? 
 
V první řadě musím říct, že Milan Bízek připravil přehledné trasy a navíc jsme jeli podle navigace. Ale vesměs je značení na dobré úrovni.Takže zakončení vaší tour odpovídalo zážitku? 
 
To ano. Bylo ve strakonické hospodě U Panáka a došlo i na rozdělování medailí. 
Na začátku jsme mluvili o tom, že jde o propagaci cyklistiky.

Znamená to, že podobnou akci připravíte i příští rok?
 
Ještě o tom dáme řeč, ale spíše ano. Věříme, že i tahle reportáž ve Strakonickém deníku zájem zvedne.