Úderem 15. hodiny za zvuku koled dorazil v kočáře taženém dvěma koni Mikuláš s andělem. A pak už to šlo ráz na ráz. Básnička, „slib kázně“, sladká odměna. Rodiče fotili své ratolesti a všichni si užívali hojnosti občerstvení, nechyběly teplé nápoje pro všechny, vánoční punč, různé sladkosti, slané pochoutky či uzené. „Návštěvníků je spousta a to nás těší. Dvojnásob pak, že naše pozvání přijali nejen místní, ale i rodiče s dětmi z širokého okolí,“ uvedla starostka Číčenic Renata Regálová.

Něco, ale chybělo. Čerti. Ale jen zdánlivě. Do poklidné atmosféry mikulášské nadílky na číčenické návsi náhle vtrhlo pět děsivých krampusáků, alpských čertů, jejichž tradice se po roce 1989 postupně rozšířila z Rakouska do českého příhraničí. Po chvíli „strachu“ se s nimi už děti fotily.

Vítání občánků ve Strakonicicích 29. listopadu 2022.
OBRAZEM: Vítání občánků 29. listopadu ve Strakonicích, bylo jich sedmnáct

Čerti mají nasazené masky, které jsou vyřezávané z borového nebo lipového dřeva a ručně malované. Každá maska má rohy, které jsou pravé, většinou se jedná o rohy beranů, koz nebo dokonce v některých případech muflonů. Kožichy čertů jsou ušity z pravé kůže horských ovcí či koz. Je také pravidlem, že krampus má kolem pasu kravský zvon. Kromě toho by měl mít také kravský ocas s vrbovým, popřípadě březovým proutím potřebným na šlehání „zlobivců“. Zajímavostí je, že kompletní výstroj krampuse váží až třicet kilogramů.

Z prostředků Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny pořádají celou řadu sportovních, kulturních i společenských akcí. "Letos jsme jich tímto způsobem, započteme-li dnešní mikulášskou a plánovaný Silvestr, spolufinancovali celkem patnáct. Od tvořivých dílen přes různé výlety, tradiční akce jako je například pálení čarodějnic či už zmiňovaný Silvestr, až po různé závody, turnaje a plesy,“ konstatovala Renata Regálová.

Mikuláš, čert a anděl zavítali i do strakonického azylového domu.
Peklo se dušiček nedočkalo, děti prý už budou hodné

Díky Oranžovému roku je podle starostky život obcí v okolí Temelína mnohem bohatší. Podobné akce stmelují lidi, prohlubují dobré sousedské vztahy a přispívají k přátelské atmosféře v obci. „Jako pořadatelé jsou v tomto směru u nás velmi aktivní členové místního Číčenického klubu, sboru dobrovolných hasičů, mysliveckého sdružení či Tělovýchovné jednoty Blata,“ zdůraznila starostka.

Pod hlavičkou Oranžového roku, prostřednictvím kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské aktivity měst a obcí v sousedství temelínské elektrárny, se každoročně uskuteční zhruba pět stovek různých akcí. Třiatřicet sídel v jejím třináctikilometrovém okolí si v rámci jeho letošního patnáctého ročníku mezi sebe rozdělí celkem zhruba deset miliónů korun.