Dosud mohly města, městyse a obce, i prostřednictvím městských policií, sice konat, ale řešení odstavených aut v ulicích, konkrétně domluva s jejich majiteli, byla zdlouhavá a často ani papírování a složitá administrativa nepřinesly kýžený výsledek. Starostové i strážníci se tak jen bezmocně dívali, jak rozbitá a nepojízdná auta hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Tomu je konec.

Novela zákona říká, že se auta, která mají půl roku propadlou technickou kontrolu, mohou z veřejného prostranství odstranit. Městská policie má možnost provádět kontroly skrze registr vozidel, snadno tak zjistí provozovatele vozu. Během půlročního hájení putuje provozovateli auta výzva, aby buďto vozidlo zprovoznil platnou technickou kontrolou, případně jej sám z komunikace odstranil. V případě, že nejde tato výzva provozovateli doručit, je na dva měsíce zveřejněna na úřední desce městského úřadu. Neučiní-li tak provozovatel do dvou měsíců od přebrání výzvy, dojde k odtažení auta. Strakonice určily jako parkoviště pro nepojízdná auta bývalý sběrný dvůr v Tovární ulici, který je sledován kamerou. Odtahy pak zajišťuje dle platné smlouvy vybraná firma, která vyhrála výběrové řízení malého rozsahu. Odtah jednoho vozidla vyjde jeho provozovateli na šest set pět korun. Následně pak provozovatel zaplatí za každý den odstavení vozidla, tudíž náklady každým dnem rostou.

První odtahy se ve Strakonicích uskutečnily v úterý 15. září. Dosud se odtáhlo pět aut, a to ze Sídliště 1. máje, ze sídliště Mír a z ulic Máchova, Bavorova a Školní. Akce za asistence městské policie, která vše dokumentovala a fotografie a videonahrávky bude archivovat, trvala přes dvě hodiny.

Za posledních dvacet let bylo na území Strakonic řešeno 945 nepojízdných aut. Od začátku letošního roku má městská policie v hledáčku už 63 aut, která naplňují pravidla novely zákona o pozemních komunikacích. Postupně po dodržení zákonných lhůt zmizí z veřejných komunikací další. V bývalém sběrném dvoře budou stát tři měsíce, kde si je majitelé mohou stále ještě vyzvednout. Poté silniční správní úřad rozhodne o veřejné dražbě.

To, že města měla dosud skutečně svázané ruce, dokresluje případ ze Školní ulice ve Strakonicích. Červený Renault měl propadlou technickou kontrolu od roku 2009. Samozřejmě se ví, komu vůz patří, ale majitelka se nejspíš vypařila ze světa. V obci, kde je přihlášena k trvalému pobytu, ji nikdy nikdo neviděl a neprochází ani policejními záznamy. Obyvatelé tohoto vnitrobloku se díky novele konečně po deseti letech dočkali, že vrak zmizel.

Jaroslava Krejčová, tisková mluvčí MP Strakonice