Fotografie (celkem 33 kusů) zahrnují převážně období 2018 až 2021 a tři zahraniční fotografické expedice do latinské Ameriky - do Ekvádoru v únoru 2018, cestu do Kostariky v květnu 2019 a konečně do Panamy v roce 2021. Mezi snímky naleznete ještě tři starší fotografie z cesty do Kostariky v roce 2016. Cesty byly podniknuty spolu s profesionálním fotografem přírody Petrem Bambouskem z Příbrami.

Název NEOTROPIS je odborný termín užívaný v botanice, ale i zoologii a zahrnuje oblast tropů Nového světa, od Mexika na severu až po jižní část Brazílie. Fotografie zahrnují oblasti vysokých hor i pralesů v nížinách, od nadmořských výšek kolem 3000 metrů až po úroveň moře.

Vítězslav Pužej
Narodil se v roce 1966, je ženatý, má tři děti a čtyři vnoučata; žije a pracuje v Netolicích. Prvním fotoaparátem v dětství byla východoněmecká Beirette a také fotoaparáty Exa a Exacta zapůjčené z fotografického kroužku. Občas byl také od staršího bratra zapůjčen Pentacon SixTL. Prvním opravdovým vlastním fotoaparátem byla nová zrcadlovka Practica MTL, dárek rodičů k patnáctým narozeninám. Ta pak byla mnoho let věrným společníkem při chození po horách a po přírodě obecně, kdy byly nejčastěji fotografovány barevné diapozitivy. Fotografovalo se v rodině - otec i bratr; mnoho zkušeností a cenných také poskytl fotografický kroužek v Netolicích a jeho báječný vedoucí, pan Vojtěch Michálek, který byl Netolickým „obecním fotografem“ a bez přístroje na krku si jej vlastně vůbec nepamatujeme.
K digitální fotografii se autor výstavy dostal až v roce 2008 (přístroj Olympus E-510), zásadní „iniciační“ impuls pro návrat k fotografování pak znamenala individuálně organizovaná cesta do Kostariky v únoru 2013, podniknutá společně s manželkou. V současné době fotografuje jako nadšený amatér fotoaparáty Canon a Olympus, převážně zvířata – hlavně ptáky – a přírodu obecně. Fotografování lidí se autor výstavy celkem úspěšně vyhýbá.