Nepřilétá totiž jako první, aby připravil své partnerce hnízdečko lásky, jak tomu většinou bývá u ostatních čapích samců, ba naopak. Vždy si dává na čas.

„Jako první přilétá vždy jeho partnerka Gertruda, která je původem Němka. Letos přiletěla 8. března na MDŽ a jako správná hospodyňka začala hned s jarním úklidem. Do hnízda dorazil i náš Vodňan 26. března,“ řekl Aleš Hutař, vedoucí odboru životního prostředí vodňanského městského úřadu.

Letošní zimu Vodňan strávil v Saudské Arábii, Čadu a Súdánu. Na komín vodňanské radnice se vracel přes Turecko, Rumunsko a Slovensko. Každý rok se u hnízda slétává kolem šesti čápů. „Nakonec si vždy nějak vysvětlí majetkové poměry a náš Vodňan s Gertou tu nakonec vždy zůstanou. Po příletu si dal den oddechu a pak se hned začal pářit. Letos jsme měli to štěstí, že jsme byli s fotoaparátem u toho,“ doplnil Aleš Hutař.

Vloni měli vodňanští čápi tři vejce a také vyvedli z hnízda tři potomky. Kolik jich zahrnuje letošní snůška, zatím nikdo neví. Na vejcích se teď pravidelně střídají. Asi za 33 dní se vylíhnou mladá čápátka, která opustí hnízdo po 54 až 63 dnech. Čáp se stává samostatným po zhruba 70 dnech.