Po čtyřech měsících jsme se vrátili na silnici vedoucí od strakonických Jezárek ke Starému Dražejovu. V této době měla být podle předběžných informací rekonstrukce vozovky, která je samá díra, už v plném proudu. Ta ale viditelně teprve začala.

Investiční technik radnice Jan Blahout uvedl, že vše mohlo začít až po zákonných lhůtách výběrového řízení a po schválení radou města a radou kraje. „K podpisu smlouvy se zhotovitelem došlo 12. června. K jinému zdržení nedošlo," řekl. Ředitel SÚS JK Jan Štícha k tomu dodal, že staveniště bylo předáno 13. června. „Předpokládaný termín dokončení je 11. října tohoto roku," doplnil. Zatím jsou na komunikaci teprve výkopy kvůli sítím.

Touto komunikací vede i nová linka č. 4 městské hromadné dopravy. Už v pondělí 1. července, kdy začala jezdit, tvrdil její řidič Roman Vaněk, že případná zpoždění budou právě kvůli špatnému stavu komunikace. „Až bude hotová, rozhodně to přispěje k plynulosti linky," řekl. Zatím mají průjezd rekonstruovanou komunikací autobusy povolen. Při dalším postupu prací budou muset stejně jako ostatní doprava objížďkou přes Nový Dražejov a Virt.

Na akci se podílejí Správa a údržba silnic Jihočeského kraje a město Strakonice.

Podíl Strakonic je 2,78 milionu korun včetně DPH. Z těchto peněz se bude dělat chodník, veřejné osvětlení a další menší úpravy. Komunikace je pak už v režii SÚS. Ta má stát necelých 5,1 milionu korun i s DPH. Výběrové řízení se konalo společně a souběžně dojde i k realizaci. Ta má trvat 180 dní. 

Do 30. září je pro vozidla zcela uzavřena ulice K Dražejovu od č. p. 72 ve Starém Dražejově až po křižovatku s ulicí Švandy Dudáka ve Strakonicích. Objízdná trasa je vedena přes Nový Dražejov a Virt.

Do 30. září je pro vozidla zcela uzavřena ulice K Dražejovu od čp. 72 ve Starém Dražejově až po křižovatku s ulicí Švandy Dudáka ve Strakonicích. Objízdná trasa je vedena přes Nový Dražejov a Virt.

Nejhůř se do Starého Dražejova jezdilo poslední dva roky

Omezení kvůli rekonstrukci silnice na Starý Dražejov vydržíme, hlavně když bude hotová a bude se tu konečně dobře jezdit. Na tom se shodli obyvatelé této lokality, které jsme včera oslovili.

Myslí si to i pětačtyřicetiletý Karel Špatný. „Bydlíme tu pět let, ale nejhůř se tu jezdilo tak poslední dva. Zatím se i přes rekonstrukci k domu dostaneme. Úplně neprůjezdné by to tady mělo údajně být až v září, ale i to sneseme. Hlavně když už tady nebudou ty díry," uvedl.

Jeho slova potvrdil i osmapadesátiletý Josef Pelouch, který v ulici K Dražejovu žije deset let. „Vždycky to tu vyspravili a za krátko byly díry nanovo. Kdo to tady znal, nějak se jim dokázal vyhnout. I tak se nám tu ale jezdilo hodně špatně," přiblížil dosavadní stav. I on se těší na novou komunikaci. Velký přínos podle něj bude i chodník, který má podél komunikace vzniknout. „Nejen kvůli místním. Za den jsme tu napočítali třeba i dvacet lidí, kteří se jen šli projít ze Strakonic ke Starému Dražejovu a zpátky," dodal.

Na komunikaci začaly koncem června a začátkem července úvodní práce rekonstrukce. Více se o nich zmínil ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha. „Na stavbě byly práce zahájeny výkopem sond pro zjištění průběhu inženýrských sítí a pro zřízení uličních vpustí, popřípadě ukládání trubního připojení," uvedl.

V režii SÚS JK je stavební úprava vozovky v délce cca 815 m. Součástí jsou zastávkové pruhy MHD, stavbou vyvolané úpravy inženýrských sítí a dopravně inženýrská opatření. Město Strakonice platí levostranný chodník po celé délce upravované silnice, úpravu vjezdů k přilehlým parcelám na straně chodníku, zárubní a patní zeď. Součástí jsou stavbou vyvolané úpravy vedení inženýrských sítí a nové veřejné osvětlení.