Už počtvrté se účastnili vítání občánků ve Strakonicích manželé Sivákovi. Tentokrát přišli s tříměsíčním synem Santiagem.

„Těšili jsme se. Byli jsme zvědaví, kolik miminek tady bude,“ řekla Stáňa Siváková. Jméno pro syna vybral otec Michal Sivák. „Santiago dnes slaví narozeniny. Pojmenovali jsme ho podle jednoho filmu, hlavní postava fotbalisty se v něm jmenovala Santiago a nám se to líbilo,“ doplnil Michal Sivák. Manželé ostatní tři děti nechali na hlídání tetě. „Žádnou velkou přípravu jsme na dnešek nedělali, už jsme vítání několikrát zažili, takže víme, jak probíhá,“ pokračoval Sivák.

Vůbec poprvé přišla na vítání Lucie Šuláková s dvouměsíční Lindou. „Dcera, to je naše poupátko, na které jsme čekali hodně dlouho, takže dnešní vítání je pro nás silný zážitek, maximálně si to užíváme,“ řekla před začátkem slavnostního vítání. „Nijak jsem se na dnešek nepřipravovala, ráno jsem musela malou probudit, abychom se vůbec vypravily, takže jsme se rychle oblékly a rovnou spěchaly sem,“ popsala včerejší ráno Šuláková, která si na strakonickou radnici s sebou přivedla maminku Miloslavu. „Otec musí být v práci, takže jsem s dcerou přišla já. Toto setkání bude pro mě krásnou vzpomínkou. Mám připravený fotoaparát, a i když dcera říká, že fotím rozmazaně, chci udělat pár snímků na památku,“ soudí Miloslava Šuláková.

Tradice

Podle matrikářky Anežky Lukešové je vítání občánků pro strakonickou radnici tradice. „Největší význam to má pro rodiče. Mohou své miminko přijít ukázat a pochlubit se. Každé od nás dostane poukázku, kterou si rodiče vyzvednou na pokladně, je to pět tisíc korun,“ uvedla Lukešová.

Počet dětí byl přibližně stejný jako v minulých měsících. Radnice pořádá vítání občánků každý měsíc, kromě července a srpna. „Rutina to pro nás vůbec není, baví nás to, pokaždé vítáme jiné děti,“ sdělila Lukešová. Na strakonickou radnici bylo včera pozváno třicet dětí. Rodiny s dětmi byly rozděleny do třech skupin.

Slavnostní akci uvedly děti z mateřské školy hrou na flétny a recitací. Malé občánky uvítala místostarostka Ivana Říhová.