Do pivovaru přišel jako konzultant už před měsícem, od 15. června je oficiálně novým sládkem akciové společnosti DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice. Dušan Krankus v sobotu 27. června výstřelem z děla nejen oficiálně zahájil Pivovarskou pouť, ale také symbolicky zahájil novou etapu pivovaru.

Hodně pivařů je v očekávání, zda nový sládek uvaří svoje vlastní pivo. Dočkáme se tedy nového piva od nového sládka?

Mohu říci, že se pivaři dočkají a ještě letos.

Víc k němu asi neprozradíte. Ale přece jen malou drobnost byste říci mohl – bude světlé, nebo tmavé?

Určitě bude světlé. Ale víc opravdu zatím neprozradím. Zatím nemám sám úplně jasno, jak bude nové pivo vypadat. Už jen z toho důvodu, že máme teď jiné starosti.

Můžete říci, co se od vašeho příchodu do pivovaru změnilo? Prý už jste chtěl po představenstvu pivovaru nějaké peníze, i když šlo řádově o tisícovky.

Nic zásadního, na to uběhlo moc málo času. Tyto peníze šly do úspor energie. Po dvou týdnech nemůžete čekat podrobnou analýzu.

Pivovarská pouť 2015Budete postupem času požadovat víc peněz? Třeba řádově v milionech?

Tím, jak se bude stav dále aktualizovat, budou i finanční požadavky. Ale v tuto dobu nejde rozhodně o miliony korun.

Vraťme se ještě k úvodu, kde jste připustil, že se milovníci zlatavého moku dočkají piva přímo od nového sládka. Na čem ale nyní aktuálně pracujete?

Nazvěme to standardizací současné produkce strakonického pivovaru.

Budete ubírat na sortimentu piv? Nyní vyrábějí Strakonice minimálně 11 druhů.

Předpokládám, že se bude muset sortiment vyčistit, ale to musím probrat s ředitelem Markem Pohankou. Ještě přesně nevím, proč pivovar některá piva vyrábí a jak si na trhu stojí, ale pravda je, že menší počet piv by byl pro nás jednodušší.

Mnoho let jste pracoval v Rodinném pivovaru Bernard. Když jste přišel do strakonického pivovaru, uvedl jste telefonicky pro Strakonický deník, že vás Strakonice lákají především kvůli nepasterizovanému pivu. Takové vařil i Bernard. Ale porovnat produkci a stabilitu strakonického pivovaru a Bernardu dost dobře už nejde. Jaké jsou vaše cíle do konce roku?

Za prvé perfektně tento pivovar poznat. A za druhé vyvíjet na zaměstnance určitý tlak. Aby si každý uvědomoval, že svým dílem práce tu kvalitu vytváří. Nepasterizované pivo představuje mnohem složitější technologii, je obtížnější na mikrobiologickou čistotu a tudíž vyžaduje spolehlivost každého člověka. To je asi zásadní rozdíl proti pivovarům, které vaří pasterizované pivo.

Chcete říci, že takový přístup dříve ve strakonickém pivovaru k výrobě piva měli?

To samozřejmě říci nechci, ale jsou tady velké rezervy.

V Bernardu jste vařil pivo přes 12 let. To už je hodně velká prestiž. Proč jste odešel?

To už bylo hodně dávno. Řekněme, že došlo k únavě materiálu.

Pane Krankusi, odešel jste z pivovaru Bernard v dobrém?

Ano, odešel jsem v dobrém.