„V rámci projektu Maminko, dýchám získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do 70 nemocnic v celé ČR. Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních,“ popsala regionální manažerka Miloslava Stibůrková.

Na oddělení šestinedělí strakonické nemocnice jsou monitory dechu vybaveny všechny postýlky pro novorozence. Maminky si mohou monitor dechu také zapůjčit domů. Tuto možnost využije zhruba polovina žen, která ve Strakonicích porodí. „Cítím se klidnější, když vím, že malou hlídá monitor,“ vysvětluje spokojená maminka Karolína, která už se s novorozenou Anežkou těší dům. “My jsme si monitor pořídili, když se nám narodil starší syn. Ale kdybychom ho neměli, určitě bych si ho půjčila. Je to skvělá věc,“ uzavřela čerstvě dvojnásobná maminka.

Nadace Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 27 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 10 300 monitory dechu v celkové hodnotě cca 38 milionů Kč.

Projekt Maminko, dýchám

Cílem a smyslem projektu Maminko, dýchám je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým dítětem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:
Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank)
Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 245910096/0600 (MONETA Money Bank)