Konečně! Silnici z Jezárek na Starý Dražejov léta plnou děr letos na jaře čeká rekonstrukce. Navzdory této zprávě jsme se jeli na místo přesvědčit, jak potřebná tato oprava je. S klidem můžeme říci, že včera bylo pozdě.

Slalom mezi dírami ve vozovce byl dobrodružný. Už při výjezdu ze Strakonic jsme tušili, že se máme na co těšit. Největší díry nás ale čekaly těsně před Starým Dražejovem. „Je to o utržení kol," říká kolegyně za volantem Darina Vernerová. Stejná slova zaznívají při zmínce o této silnici i od řady dalších strakonických řidičů.

Stejné zkušenosti má i Pavel Štajer ze Strakonic. „Jezdím tudy docela často. Tedy spíš jezdil, nebudu riskovat několikatisícovou opravu," dodal.

Ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha připustil, že i jim je téměř havarijní stav komunikace dlouhodobě znám. „K realizaci se povedlo dovést rekonstrukci až teď," doplnil. Silničáři ji začali chystat před třemi roky. Nyní je před výběrovým řízením. Když jeho vyhlášení schválí rada kraje a pokud nedojde ke zdržením, mohla by začít v půlce května. „Realizace by pak měla trvat šest měsíců," dodal.
Je to společná investice silničářů a města Strakonice. Stát má celkem 15,5 milionu korun. Kromě nové vozovky vznikne při i chodník a veřejné osvětlení. Rekonstrukce nemohla začít dřív, než byl hotov kanalizační sběrač na Starý Dražejov. A radnice musela vykoupit pozemky pod chodník.

Kvůli dírám v silnici se dá jet na Starý Dražejov sotva třicítkou

Je to hrůza. Projet s autem ze strakonických Jezárek do Starého Dražejova je o nervy. Tak popisuje obyvatelka zmiňované příměstské osady Andrea Janečková cestu po sotva kilometrové rozbité komunikaci. „Je možné tu jet tak nanejvýš třicítkou," zmínila se. Vyrazit pěšky podle ní není o nic lepší. „Když bych tudy jela s kočárkem, měla bych strach. Nejen kvůli dírám, ale i autům kličkujícím mezi nimi," dodala.

Cestu z Jezárek na Starý Dražejov si projela i redaktorka Darina Vernerová. Přesto, že to tu zná, měla co dělat, aby se dírám vyhnula. „Dřív se tu dalo jet na trojku. Teď to jinak než na dvojku nejde," poznamenala. I ona má s touto cestou zkušenosti také jako chodec. „Chodím sem venčit psa. Ale jít sem večer to je o úraz," doplnila.

Celkovou rekonstrukci povrchu připravuje Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. V režii města Strakonice bude chodník a veřejné osvětlení. To potvrdil starosta Pavel Vondrys. „Musíme dořešit výkupy několika kousků pozemků, jde třeba i jen o dva metry čtvereční. Většina vykoupena je," konstatoval.

Podle informací ředitele Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jana Štíchy si stavba vyžádá úplnou uzavírku. Ta potrvá celkem 180 kalendářních dní. Předpokládané datum předání staveniště je zatím 15. května. Od toho se odvíjí termín dokončení 30. listopadu.

Jedna rekonstrukce, dva investoři
Správa a údržba silnic Jihočeského kraje: Stavební úprava vozovky v celkové délce cca 815 m. Součástí jsou zastávkové pruhy MHD, stavbou vyvolané úpravy inženýrských sítí a dopravně inženýrská opatření. Předpokládané náklady jsou cca 11,5 milionu korun s DPH.
Město Strakonice: Levostranný chodník po celé délce upravované silnice, úprava vjezdů k přilehlým parcelám na straně chodníku, zárubní a patní zeď. Součástí jsou stavbou vyvolané úpravy vedení inženýrských sítí. Předpokládané náklady cca 3 miliony korun s DPH. Nové veřejné osvětlení v celé délce upravovaného úseku. Předpokládané náklady cca 1 milion korun s DPH.

Ještě chvíli a projel by tudy leda traktor
Silnice na Starý Dražejov je plná děr, to jsem věděla, ještě než jsem se na tato místa vypravila. Ani ve snu mě ale nenapadlo, že je doslova jako cedník. Problém jsem měla i já jako chodec. Každou chvíli jsem se viděla, jak zakopnu a padnu na asfalt. A co teprve řidiči. Těm se musí zdát o utržených kolech, poté co tudy projedou. Jednou jsem tudy jela městským autobusem a úplně mi to stačilo. Byla to jízda jak po rozbouřeném moři, a to to bral řidič doslova krokem. Dřív byla silnice ze strakonických Jezárek do Starého Dražejova spíš zkratkou pro pár místních. Byla to skutečně zapomenutá silnice. V posledních několika letech ale vyrostla jak podél ní tak přímo v příměstské části Starý Dražejov řada nových domků a provoz na komunikaci zhoustl. Navíc to teď právě kvůli té nové výstavbě vypadá jako pěst na oko. Vilová čtvrť jakoby ze Strakonic dál plynule pokračovala, ale místo klasické městské komunikace tu je něco, po čem by se člověk za chvíli bál projet i traktorem. Snad všechno dobře dopadne a k rekonstrukci letos skutečně dojde. Jinak se bojím, že na začátku tohoto úseku bude místo značky upozorňující na nerovnosti zákaz vjezdu. Jana Štroblová