Necelé dvě hodiny po uzavření volebních místností ve druhém kole senátních voleb bylo jasné, že lékař Martin Gregora (TOP 09 + STAN) se do vysoké politiky už nevrátí. Jeho rival, ředitel hřebčince v Písku Karel Kratochvíle (ČSSD), byl úspěšnější o 417 hlasů.

MUDr. Martin GregoraV rozhovoru, který primář dětského oddělení strakonické nemocnice Martin Gregora poskytl Strakonickému deníku, bylo znát určité zklamání. „Chtěl jsem se vrátit do vysoké politiky, protože jsem cítil, že mohu být svému městu ještě velmi prospěšný. Nebylo to pro peníze, jak si mnozí lidé mysleli. Nevyšlo to, takže přeji panu řediteli píseckého hřebčince hodně úspěchů," uvedl Martin Gregora.

Podle vítěze Karla Kratochvíleho se konečné rozhodnutí mohlo přiklonit na jakoukoliv stranu. „Byl to opravdu velmi tuhý boj, který rozhodlo jen minimum hlasů. Já chci touto cestou poděkovat voličům, kteří mi dali hlas. Měl jsem kvalitního protivníka," řekl Karel Kratochvíle pro nás list.

Průvodním jevem druhého kola senátních voleb byla nízká volební účast. Celorepublikový průměr nedosáhl na 17 procent, na Strakonicku dokonce ani na 15 procent. „Lidé nevnímají Senát jako potřebnou věc. Chodí volit spíše starší lidé," řekla předsedkyně komise v Čejeticích Helena Hamplová. Tady konkrétně byla jedna z nejnižších účastí, a to 13,92 procenta.

Podle bývalého senátora Josefa Kalbáče je malá účast na Strakonicku už tradiční záležitostí. „Ovšem ani tak se neubráním slovu mizérie. Celkově byla účast strašně malá," řekl.

Krize v TOP 09

Neúspěch Martina Gregory ale má i jiný význam. Ukázal totiž, v jaké krizi se TOP 09 nachází. Do senátních voleb šlo devět kandidátů TOP 09, do druhého kola čtyři, ale neuspěl ani jeden. „I to mohlo být příčinou mého neúspěchu. TOP 09 se popularitě moc netěší," řekl lékař.

Josef KabláčJosef Kalbáč zhodnotil i tuto skutečnost. „K neúspěchu TOPky přispěl odklon starostů od této strany, horší výsledky v komunálních volbách a rozkol na pražské radnici. Z kandidátů TOP měl nejblíže k vítězství právě Martin Gregora. U ostatních kandidátů topky, kteří se dostali do druhého kola, byly rozdíly mezi nimi a jejich protikandidáty podstatně vyšší," říká Josef Kalbáč.

Střízlivě vidí také euforii panující po senátních volbách v ČSSD. „I když ČSSD v letošních senátních volbách získala nejvíc mandátů, nebude již zastoupení této strany tak výrazné, jako dříve. Senát má jiné poslání než Poslanecká sněmovna, a proto přílišná jednobarevnost není dobrá. Přestože tam má současná vládní koalice většinu, neznamená to, že chování senátorů musí nutně napodobit Poslaneckou sněmovnu. 
Z vlastní zkušenosti vím, že 
v Senátu se příliš nenosila stranická disciplína a sám jsem mnohokrát hlasoval odlišně, než někteří kolegové senátoři z našeho klubu. V Senátu je zcela jiné klima než ve Sněmovně, a proto je jeho pestřejší zabarvení spíše k prospěchu,"dodal Josef Kalbáč.

Karel Kratochvíle má nyní velké plány a chce se věnovat především řešení rychlostní silnice R4. „Zároveň si ale uvědomuji jednu věc – je to oříšek, a to hlavně z důvodu, že jsem na čtyři roky vypadl z poslaneckých a senátních pozic. Ale určitě se budu dostavbě R4 věnovat," slibuje Karel Kratochvíle.
Martin Gregora je ve svých plánech skromnější. „Rozhodně už se nebudu věnovat politice, a to ani na komunální úrovni. Chci věnovat svůj čas rodině, profesi a dalším věcem. Řekl jsem to už před volbami a nemám důvod svá slova brát zpět. Bude mi padesát a myslím, že to stačilo," řekl přední český pediatr.

V prvním kole senátních voleb získal Martin Gregora 7903 hlasů, Karel Kratochvíle 6800 hlasů. Rozdíl byl 1103 hlasů. Ve druhém získal lékař 8088 hlasů, Karel Kratochvíle 8505 hlasů. Bylo to o 417 voličů více.