Město na nic chtělo žádat o dotaci z ministerstva školství, která by mohla pokrýt 50 procent nákladů a minimální částka je 15 milionů korun.

Rozpočtové provizorium slouží k tomu, aby nedošlo k narušení plynulosti hospodaření nejen obce, ale také příspěvkových organizací, případně dalších subjektů, které jsou na rozpočtu obce závislé. Zpravidla se používá pravidlo „jedné dvanáctiny posledního schváleného rozpočtu.“

Strakonickému deníku to potvrdila vedoucí odboru rozvoje města Marta Slámová. „K žádosti je ale nutný souhlas zastupitelstva, které Strakonice nemají. Než se tak stane, bude po termínech na žádost o dotace.“

Vzhledem k situaci podobný osud čeká i plánované rekonstrukce některých strakonických ulic. Zde uvolňuje stát možné částky ke konci roku.

Nefunkčnost zastupitelstva znamená, že Strakonice nemají schválený rozpočet. „Návrh pro rok 2019 byl 501 060 milionů ve výdajích a 523 800 tisíc v příjmech,“ upřesnila vedoucí finančního odboru Jitka Šochmanová.

Ilustrační fotografie.
Cítí naštvání a hněv. Volit ale půjdou

Rada města musí nyní sestavit rozpočtové provizorium, které bude platit několik měsíců. Vzhledem k tomu, že tuto situaci nicko ve Strakonicích nezažil, je v současné době je ve fázi zjišťování možností.