Třináctiletého Lukáše Kubičku včera ošetřovali jeho spolužáci. S kamarádem zatloukal hřebík a místo do dřeva si ho zarazil do dlaně. Co teď?
 Zranění bylo tentokrát naštěstí fingované,  statečný Lukáš totiž dělal figuranta v rámci preventivní akce Mladý záchranář. „Sám jsem tyhle znalosti ještě nepotřeboval. Jestli bych někomu dokázal pomoct? Tak napůl, nemám rád krev,“ svěřil se Lukáš Kadlec.

Mladý záchranář v Cehnicích zasahoval poprvé. „V rámci dne bezpečnosti jsme se připojili. Akci tohoto typu jsme tu v takovém rozsahu neměli. Věřím, že to žákům pomůže získat znalosti v oboru spíše, než písemné testy ve škole,“ uvedla ředitelka školy Jana Krohová. Sama se ocitla v situaci, kdy se jí takové informace hodily. „Náš dům zasáhla povodeň. Musela jsem si sbalit evakuační zavazadlo a do něj to nejnutnější a nejdůležitější. Když vidím, jak se na soutěžním stanovišti učí balit evakuační zavazadlo, vybaví se mi to,“ zavzpomínala na nepříjemné chvíle ředitelka školy Jana Krohová. Jaké věci do nouzového zavazadla patří a proč, to dětem vysvětlovala Jaroslava Korbelová z HZS Strakonice. „Znalosti jsou většinou úměrné věku. Taky rozhoduje, jestli se děti na evakuaci už podílely,“ zhodnotila obecně vědomosti mladých Jaroslava Korbelová, která u strakonických hasičů pracuje na oddělení ochrany obyvatelstva.

Zdeňka Žílová vede v cehnické škole kroužek zdravovědy. „Kroužek tu má dlouholetou tradici. Existuje tu už dvacet let. Přebrala jsem ho po  Marii Částkové. Letos sice kroužek nefunguje, ale od příštího roku zase začne. Je o něj obrovský zájem,“ říká učitelka Zdeňka Žílová, která měla na starosti soutěžní stanoviště zdravovědy, kde měli žáci za úkol poradit si s kamarádem v bezvědomí, s hřebíkem v ruce a odřeninou. Zajistit museli i transport postiženého kamaráda k silnici. „Těší mě, že menší žáky v důsledku nevědomosti hned napadne to nejsprávnější řešení situace. Tedy zavolat 155. Tam jim vždycky řeknou, jak postupovat. To by měli udělat i dospělí. Starší žáci se hrnou do zachraňování naprosto bezmyšlenkovitě a pak chybují,“ uvedla učitelka.

Ke konání soutěže přispěla i Policie České republiky Strakonice. Podprap. Radek Charvát z dopravní služby a por. Josef Hájek z oddělení krizového řízení vyzkoušeli děti v policejním testu. Otázky byly sestaveny z dopravních značek, které by měli znát chodci a cyklisté. „Děti sice chybují, ale některé značky neznají ani dospělí,“ shrnul test Radek Charvát. „Důležité je, že děti mají o takovou akci zájem,“ doplnil Josef Hájek.

Nadšení žáků potvrzuje i sama ředitelka školy Jana Krohová. „Jsou hrozně aktivní. I když soutěž není na čas, děti od jednoho stanoviště k druhému doslova lítají. A to jsme jim říkali, ať neběhají,“ směje se ředitelka.

Místní kolo soutěže mělo ještě jeden smysl. Měla dětem ukázat práci záchranných složek a případně otevřít nové obzory při výběru povolání.

Pomáhat a zachránit

- V Cehnicích se akce takového rozsahu konala poprvé.
- Účel soutěže spočíval v ověření a doplnění znalostí. Těm, co pravidelně docházejí do místního kroužku zdravovědy soutěž pomohla jako příprava na okresní kolo soutěže Mladý záchranář, které se bude konat ve Strakonicích v letním areálu plaveckého stadionu 11. května.
- Zdravotnický kroužek má ale v místní škole dvacetiletou tradici.
- Mnohé bývalé žačky, které chodily do kroužku zdravovědy, jsou dnes zdravotními sestrami.
- Některé děti své znalosti první pomoci už uplatnily v praxi. Zachraňovaly spolužačku s otřesem mozku po pádu z kola.

Výsledky

- Maximálně mohli žáci získat 540 bodů.
- Kategorii mladších vyhrálo družstvo se 421 body, kategorii starších družstvo se 433 body.
- Nejsilnější disciplínou byla požární příprava, nejhůř si žáci vedli v hodu na cíl.

Darina Vernerová