Pacienti Strakonicka a Písecka musejí v některých případech absolvovat pobyt v jiné nemocnici než ve „své“ okresní. Některá oddělení totiž nemají.
Od roku 1997 je mezi okresy Písek a Strakonice rozvržena péče o nemocné tak, že některé obory jsou pro strakonické pacienty pouze v Písku a naopak.

U specializovaných vyšetření to má svá plus. Odpadají cesty do krajského města. Strakonická okresní nemocnice, a. s., (ONS) provozuje oddělení nukleární medicíny a jako druhá v kraji po Českých Budějovicích provádí vyšetření na gamakameře. Dojet si do Písku na vyšetření mamografem je pro ženy snazší než do krajského města.

„Toto řešení je výhodné z hlediska koncentrace odborníků i z hlediska ekonomiky provozu. Méně pak z hlediska pacientů, kteří jsou nuceni více cestovat. Přistoupilo se k němu z důvodu lepšího využití lůžkových kapacit obou nemocnic,“ říká předseda představenstva ONS MUDr. Tomáš Fiala.

Písecká a strakonická nemocnice se na základě smlouvy doplňují poskytováním lůžkové péče v některých oborech. „Strakonická zajiš´tuje obory kožního, očního a plicního lékařství a dále některé specializované výkony v oboru nemocí trávicího traktu,“ uvádí předseda představenstva akciové společnosti MUDr. Tomáš Fiala. Naopak potřebnou zdravotnickou péči v oboru ortopedie a přenosných nemocí poskytuje právě nemocnice v Písku, případně v Českých Budějovicích.

Jan Malířský ze Strakonic si vyzkoušel pobyt v obou nemocnicích. „Před léty jsem si poležel na chirurgii ve Strakonicích, meniskus mi dělali v Písku. Proto mohu porovnat úroveň zdravotnických služeb. Jet na operaci do Písku mi nevadilo. Uznávám, že na odborné zásahy je lepší za specialistou dojet,“ poznamenal Malířský.

Mezi další specializované obory patří oční oddělení. „To má významnou nadregionální působnost. Koncentrují se tu pacienti z okresů Písek, Prachatice a Strakonice,“ zmínil předseda představenstva.

V oblasti dětského lékařství má nemocnice specializované obory jako například dětská neurologie, dětská kardiologie, dětská nefrologie, alergologie a endokrinologie.

„Takzvanou superspecializovanou péči, jako je neurochirurgie, intervenční kardiologie nebo traumacentrum, provádějí pro celý Jihočeský kraj odborníci v krajské nemocnici v Českých Budějovicích,“ dodává Tomáš Fiala.

Jezdíte k lékaři mimo své bydliště?

Hana Šrámková, Strakonice: Ano, jezdím k ženskému lékaři do Vimperka. Jsem mu věrná od osmnácti let, jsem spokojená a nechci to měnit.

Božena Prosserová, Strakonice: Zatím lékaře naštěstí moc nepotřebuji. A když, s jejich péčí ve Strakonicích jsem naprosto spokojená.

Božena Zušťáková, Strakonice: Ne, s péčí ve Strakonicích jsem velmi spokojená. Mám fantastickou paní doktorku, která je velmi ochotná a poradí!

Pavla Pasovská, Strakonice: Ano, jezdím s dcerkou na odborná vyšetření do Písku. Ale jinak jsou tady lékaři dobře dostupní a ochotní.

Bohumila Buzalová, Bavorov: Navštěvuji zubního lékaře ve Štěkni, v místě bydliště je plno. Ostatní lékaře mám doma, tak mi to vůbec nevadí.