Strakonice – Nemocnice se zapojila do celosvětového týdne prevence plicní fibrózy, který probíhá od 17. do 25. září.

Ambulance plicního oddělení tohoto zdravotnického zařízení bude otevřena všem zájemcům, kteří se budou chtít nechat vyšetřit na toto onemocnění. Pacienti budou vyšetřováni po předchozí telefonické domluvě s primářkou MUDr. Alenou Dvořákovou. K objednání nepotřebují doporučení praktického lékaře. Zájemci o vyšetření mohou využít telefonní čísla: 383 314 350, 383 314 351.

Týden 17. až 25. září 2016 je celosvětově věnován pacientům s tzv. idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Jeho smyslem je připomenout veřejnosti i odborníkům, že přestože IPF není tak častou nemocí jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka, je třeba s ní počítat. „Lékaři by neměli podceňovat poslechové vyšetření svých pacientů a pokud zaznamenají tzv. krepitus, zvuk podobný rozevírání suchého zipu, měli by nemocnému věnovat patřičnou pozornost a nález nebagatelizovat.

Pokud je diagnóza IPF stanovena včas, dokud má pacient dobrou kvalitu života a uspokojivé plicní funkce, může léčba oddálit pokles plicních funkcí," sdělil ředitel nemocnice Tomáš Fiala.