„Cílem programu je vyhledávat a motivovat bývalé i současné kuřáky k účasti v programu, který jim může zachránit život včasným odhalením onkologického plicního onemocnění. Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 6500 pacientů s plicním karcinomem a přibližně 5200 pacientů na něj zemře,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Jak bude celý proces vypadat?
Praktický lékař pacienty, kteří splňují kritéria programu, odešle na pneumologické vyšetření na plicní ambulanci ve strakonické nemocnici nebo na poliklinice v Blatné či Vodňanech. Následně pacient podstoupí vyšetření na nízkodávkovém CT, které dokáže už během několika minut odhalit případný nádor ve velmi časném stádiu.

Další léčebný postup se odvíjí od výsledku tohoto vyšetření. Pokud je negativní, tedy neukáží se žádné zdravotní problémy, pokračuje pacient screeningovým programem podle schématu a zůstává v péči pneumologa nebo praktického lékaře. „V případě pozitivního nálezu na CT je pacient objednaný do pneumoonkochirurgického centra, které určí další léčebný postup,“ vysvětluje náměstek ředitele pro kvalitu péče, lékař Michal Pelíšek.

Podle některých lidí jde o vyšetření, které má rozhodně smysl. Vojtěch Hrubý, který se o programu časného záchytu karcinomu plic dozvěděl od nás, sám sebe považuje za průměrného kuřáka. „Někdy vykouřím dvě za den, jindy pět i víc. Podle chuti. Kouřím už asi 40 let. Nemám žádné potíže, i když dýchání je horší. Je ale dobré vědět, že kdybych začal mít nějaké problémy, mám možnost rychlého vyšetření,“ říká.

Již v roce 2023 se do programu zapojila strakonická nemocnice akreditací plicní ambulance, od roku 2024 je zapojené i CT pracoviště. Nemocnice dopisem oslovila praktické lékaře a požádala je o spolupráci a odesílání pacientů k preventivnímu vyšetření na plicní ambulanci a nízkoprahovém CT na radiodiagnostickém oddělení.

Mezi oslovené lékaře patří také MUDr. Markéta Martanová. „Byla jsem oslovená a rozhodně mám ve své kartotéce pacienty, kterým to navrhnu. Tento program je skvělá věc a jako lékaři jsme moc rádi, že se do něj strakonická nemocnice zapojila,“ říká strakonická lékařka pro dospělé.

Tento pilotní preventivní program zahájilo v roce 2023 Ministerstvo zdravotnictví ČR. Snahou je zachytit případné onemocnění v raném stadiu, kdy může být ještě šance ho léčit a současně posoudit efektivitu tohoto screeningu.