Je úterý 11. října deset hodin dopoledne a Přádelnou se rozléhá hlasitá hudba. Probíhá zde nelegální technopárty. Najednou se ozývá rána a k zemi padá strop Přádelny. Někteří měli štěstí a vyvázli jen s šokem. Ovšem více jak třicet mladých lidí je uvězněno v útrobách budovy. Je slyšet křik a nářek raněných. Někteří nepřežili…
Pár minut poté dostává dispečink zprávy o strakonické havárii. Na místo okamžitě vyráží jednotky záchranného systému. Jako první přijíždí záchranná služba, po ní hasiči a ostatní.
Hasiči začínají zajišťovat a prohledávat budovu, nalézají první zraněné a bohužel i mrtvé. Po zajištění objektu přicházejí záchranáři, kteří obchází jednoho raněného po druhém a zjišťují stav. Každému, kterého najdou, poskytnou nejzákladnější pomoc a na zápěstí dají pásku. Žlutá lehká zranění, červená vážná zranění. Černá pro mrtvé.
Venku před Přádelnou mezitím záchranáři pomáhají raněným a sanitky je rozváží do nemocnic po jižních Čechách.
Takto včera probíhalo cvičení všech jednotek záchranného systému v objektu Přádelny.
Cvičení se účastnili hasiči, zdravotníci, městská policie, Policie ČR a příslušníci systému psychologické intervenční péče (SPIS), což jsou zdravotníci vycvičení k poskytnutí první psychologické pomoci, kteří se postarají o nezraněné, nebo lehce zraněné.
Figuranty byli studenti strakonického gymnázia, kteří se dobrovolně nechali namaskovat. Nafingovat zlomenou ruku prý trvá kolem pěti minut, říká „raněná" Daniela Chýlová.
Cílem akce bylo nacvičit třídění raněných na místě, použití identifikačních karet, práce ve ztížených podmínkách a podobně. „Důležité je i množství lidí, protože cvičení s tak velkým počtem raněných jsme ještě nedělali," říká jeden z hlavních organizátorů zdravotnický záchranář Jiří Zeman a doplňuje: „Podstatou cvičení je zapojení příslušníků SPISu, což je novinka, která se zapojuje letos prvním rokem."