VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo si přijde do knihovny jen posedět a popovídat

Blatná - Jací jsou Blatenští čtenáři, to jsme se pokusili zjistit s Jindřiškou Formánkovou z Městské knihovny Blatná.

24.4.2016
SDÍLEJ:

Jindřiška Formánková.Foto: Deník/Jakub Vacík

Jak velká je knihovna v Blatné?

Co do plochy je knihovna v Blatné opravdu prostorná. Od rekonstrukce v roce 2014 se výpůjční prostor značně zvětšil. Dříve využívané kanceláře a sklad dnes slouží čtenářům. Půjčovny jsou propojeny centrálním pultem, a tak každý může procházet a vyhledávat z celého knihovního fondu. Výhodou je zároveň i rozšířená výpůjční doba stejná jak pro děti, tak pro dospělé. V loňském roce se u nás zaregistrovalo 1373 čtenářů, z toho 513 dětí. V posledních letech máme i takové návštěvníky, kteří si nejdou knihu vypůjčit, ale jen si tak přijdou „posedět". V útulném koutku s příjemným posezením si lze vyhledávat na internetu, v knihách, číst denní tisk anebo se zúčastnit aktivit, které pořádáme pro děti i dospělé.

Od kdy knihovna funguje a byla vždy na tomto místě?

Z historických pramenů a z vyprávění bývalých knihovnic vím, že dříve byla knihovna umístěna například v budově současné základní školy nebo České spořitelny. Pamatuji si, že v době mého dětství jsem navštěvovala knihovnu už v těchto prostorách a vždy na mě působily tajemně a vznešeně.

Jaký máte knižní fond?

Ve fondu máme knihy pro děti i dospělé. Je to beletrie, naučná i cizojazyčná literatura. Pravidelně nakupujeme některé časopisy a denní tisk. Od loňského roku pořizujeme i audioknihy, které využívají převážně starší čtenáři.

Spolupracujete i s jinými knihovnami?

V rámci meziknihovní výpůjční služby jsme denně v kontaktu s jinými knihovnami. Našim čtenářům tak zajišťujeme z jiných knihoven vypůjčení odborných knih, které my nemáme.

Pracujete jenom jako knihovnice? Jak dlouho?

Mé vzdělání je knihkupecké. Moc vzpomínám na dobu, kdy jsem studovala Střední knihkupeckou školu v Luhačovicích. Praxi jsme měli již od 1. ročníku, takže v prostředí mezi knihami se prostě cítím nejlépe. Dlouho jsem knihy prodávala, od roku 2009 pracuji v knihovně. Mojí první zkušeností byla v nedalekém městečku dětská knihovna umístěná přímo v základní škole. Kombinace knihy a děti, přímo tak „u ruky", byla úžasná zkušenost. Práce v knihovně je přece jen trochu jiná než za pultem. V knihkupectví máte nově vydané tituly nebo ty, které si jako knihkupec pro zákazníky seženete. Musíte doufat v to, že on pak vyšetří dost korunek na to, aby si knihu mohl koupit, protože v současné době prostě levné nejsou. Knihovna je finančně dostupná, myslím, naprosto všem. Tady najdete jak knižní novinky, tak i ty staré. I takové knihy totiž pro mě mají svoje kouzlo. Často mě napadá, kolika rukama asi tak prošly, kolik příběhů či myšlenek při nich čtenář měl, když je v té ruce držel…

Máte vy sama čas na čtení?

Protože máme dcerky už dospělé, mám toho času podstatně více. Najednou si zase připadám jako mladá, kdy jsem stále po kabelkách či někde poblíž měla položenou knihu, kterou jsem při sebemenší volné chvilce vzala do ruky a četla.

O jaké autory je u vás zájem?

Nejvíce půjčovanými autory u nás jsou Steelová, Pilcherová, Javořická, Vondruška, Nesbø, Jakoubková, Körnerová, Rowlingová, Březinová, Pospíšilová a podobně. Mezi nejvíce žádanou literaturu u nás patří severské i české detektivky, muži čtou válečnou literaturu, oddychové lehké romány ženy středního věku, starší generace pak vesnické romány. Malí čtenáři, bohužel, více jak klasické pohádky upřednostňují takové, které znají z televize. Mládež pak fantasy a příběhy s napětím. Mezi oblíbené patří komiksy, které nakupujeme do našeho fondu velice rádi. S kolegyní jsme totiž stejného názoru, že raději komiks, nežli kniha žádná.

Chystáte nějakou větší akci, na kterou byste chtěla čtenáře pozvat?

Určitě bych všechny ráda upozornila na náš letní prodej starých vyřazených či darovaných knih. Probíhá již několik let vždy týden před blatenskou poutí, letos vychází na týden od 9. srpna. Dostáváme od lidí spousty knižních darů, které po celý rok shromažďujeme. Některé z nich vyměníme za poškozené, ostatní potom prodáváme v tomto týdnu za cenu pět a deset korun. Ty knihy, které se neprodají, pak vždy ponecháme umístěné na chodbě před knihovnou. Čtenáři i ostatní návštěvníci si z nich vybírají a mohou si je ponechat. Dáváme tak šanci starým knihám, které by jinak ležely nepotřebné anebo skončily ve sběru. Knihy patří čtenářům a v tomto případě by se dalo říci, že podaruje čtenář čtenáře. S čistým svědomím tedy mohu říci, že v Blatné je o knihy stále zájem a my z toho máme nesmírnou radost.

Autor: Jana Štroblová

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT