Jak velká je knihovna v Blatné?

Co do plochy je knihovna v Blatné opravdu prostorná. Od rekonstrukce v roce 2014 se výpůjční prostor značně zvětšil. Dříve využívané kanceláře a sklad dnes slouží čtenářům. Půjčovny jsou propojeny centrálním pultem, a tak každý může procházet a vyhledávat z celého knihovního fondu. Výhodou je zároveň i rozšířená výpůjční doba stejná jak pro děti, tak pro dospělé. V loňském roce se u nás zaregistrovalo 1373 čtenářů, z toho 513 dětí. V posledních letech máme i takové návštěvníky, kteří si nejdou knihu vypůjčit, ale jen si tak přijdou „posedět". V útulném koutku s příjemným posezením si lze vyhledávat na internetu, v knihách, číst denní tisk anebo se zúčastnit aktivit, které pořádáme pro děti i dospělé.

Od kdy knihovna funguje a byla vždy na tomto místě?

Z historických pramenů a z vyprávění bývalých knihovnic vím, že dříve byla knihovna umístěna například v budově současné základní školy nebo České spořitelny. Pamatuji si, že v době mého dětství jsem navštěvovala knihovnu už v těchto prostorách a vždy na mě působily tajemně a vznešeně.

Jaký máte knižní fond?

Ve fondu máme knihy pro děti i dospělé. Je to beletrie, naučná i cizojazyčná literatura. Pravidelně nakupujeme některé časopisy a denní tisk. Od loňského roku pořizujeme i audioknihy, které využívají převážně starší čtenáři.

Spolupracujete i s jinými knihovnami?

V rámci meziknihovní výpůjční služby jsme denně v kontaktu s jinými knihovnami. Našim čtenářům tak zajišťujeme z jiných knihoven vypůjčení odborných knih, které my nemáme.

Pracujete jenom jako knihovnice? Jak dlouho?

Mé vzdělání je knihkupecké. Moc vzpomínám na dobu, kdy jsem studovala Střední knihkupeckou školu v Luhačovicích. Praxi jsme měli již od 1. ročníku, takže v prostředí mezi knihami se prostě cítím nejlépe. Dlouho jsem knihy prodávala, od roku 2009 pracuji v knihovně. Mojí první zkušeností byla v nedalekém městečku dětská knihovna umístěná přímo v základní škole. Kombinace knihy a děti, přímo tak „u ruky", byla úžasná zkušenost. Práce v knihovně je přece jen trochu jiná než za pultem. V knihkupectví máte nově vydané tituly nebo ty, které si jako knihkupec pro zákazníky seženete. Musíte doufat v to, že on pak vyšetří dost korunek na to, aby si knihu mohl koupit, protože v současné době prostě levné nejsou. Knihovna je finančně dostupná, myslím, naprosto všem. Tady najdete jak knižní novinky, tak i ty staré. I takové knihy totiž pro mě mají svoje kouzlo. Často mě napadá, kolika rukama asi tak prošly, kolik příběhů či myšlenek při nich čtenář měl, když je v té ruce držel…

Máte vy sama čas na čtení?

Protože máme dcerky už dospělé, mám toho času podstatně více. Najednou si zase připadám jako mladá, kdy jsem stále po kabelkách či někde poblíž měla položenou knihu, kterou jsem při sebemenší volné chvilce vzala do ruky a četla.

O jaké autory je u vás zájem?

Nejvíce půjčovanými autory u nás jsou Steelová, Pilcherová, Javořická, Vondruška, Nesbø, Jakoubková, Körnerová, Rowlingová, Březinová, Pospíšilová a podobně. Mezi nejvíce žádanou literaturu u nás patří severské i české detektivky, muži čtou válečnou literaturu, oddychové lehké romány ženy středního věku, starší generace pak vesnické romány. Malí čtenáři, bohužel, více jak klasické pohádky upřednostňují takové, které znají z televize. Mládež pak fantasy a příběhy s napětím. Mezi oblíbené patří komiksy, které nakupujeme do našeho fondu velice rádi. S kolegyní jsme totiž stejného názoru, že raději komiks, nežli kniha žádná.

Chystáte nějakou větší akci, na kterou byste chtěla čtenáře pozvat?

Určitě bych všechny ráda upozornila na náš letní prodej starých vyřazených či darovaných knih. Probíhá již několik let vždy týden před blatenskou poutí, letos vychází na týden od 9. srpna. Dostáváme od lidí spousty knižních darů, které po celý rok shromažďujeme. Některé z nich vyměníme za poškozené, ostatní potom prodáváme v tomto týdnu za cenu pět a deset korun. Ty knihy, které se neprodají, pak vždy ponecháme umístěné na chodbě před knihovnou. Čtenáři i ostatní návštěvníci si z nich vybírají a mohou si je ponechat. Dáváme tak šanci starým knihám, které by jinak ležely nepotřebné anebo skončily ve sběru. Knihy patří čtenářům a v tomto případě by se dalo říci, že podaruje čtenář čtenáře. S čistým svědomím tedy mohu říci, že v Blatné je o knihy stále zájem a my z toho máme nesmírnou radost.