Strakonicko – Začátkem srpna uplyne už čtrnáct let od ničivých povodní 2002. Od té doby Strakonicko zasáhlo několik živelních pohrom, ale žádná už nebyla taková, jako ta se dvěma dvojkami a dvěma nulami v letopočtu.

Míst, které ničivá síla vody citelně zasáhla bylo tenkrát nepočítaně. Například na strakonickém Barvínkově měli v srpnu 2002 téměř metr a půl vody. Na to vzpomínala i po letech tamní obyvatelka Venuše Staňková: „My jsme měli alespoň trochu štěstí v tom, že máme dům vyvýšený a voda se zastavila centimetr pod naší verandou. Ale kolny, sklepy a kotelna to tenkrát odnesly," dodala.

Znovu tato místa otestovala velká voda v červnu před třemi roky. Následky tentokrát nebyly takové. Na řece Volyňce i Otavě byla už tenkrát řada protipovodňových opatření.
Ta nejrozsáhlejší ve Strakonicích vznikala v letech 2011 a 2012. Zahrnovala osm stavebních úseků. Přišla téměř na sto milionů korun. Z toho čtyři pětiny pokryla tehdy dotace ministerstva zemědělství.

VÝZVA: A jak je to u vás? Vzpomenete si ještě na srpnové záplavy v roce 2002? Jsou podle vás od té doby vybudovaná proti povodňová opatření účinná? Zajímá nás i váš názor. Piště na e-mailovou adresu redakce. strakonicky@denik.cz.