Přitom o účast v olympiádách nějak moc nestál. Až se do toho vložila jeho třídní učitelka Hana Vojtová. „Filip je obrovsky talentovaný kluk, a tak jsem ho přihlásila na jeho první olympiádu. Jeho výsledky ve škole ho k tomu předurčovaly,“ objasnila celý příběh s tím, že v historii školy se možná takový talent ještě nikdy neobjevil.

Asi nejcennější byla pro Filipa účast v soutěži Hledáme nejlepšího mladého chemika České republiky. Vyhrál totiž školní kolo, dále krajské v Českých Budějovicích, regionální finále v Českých Budějovicích a národní kolo v Pardubicích. „Byla tam moc dobrá atmosféra, líbilo se mi tam. Ale vůbec jsem takový úspěch nečekal,“ řekl Filip. Další Filipovy kroky povedou na strakonické gymnázium. I když je podle něj ještě brzo, pravděpodobně se bude chtít po jeho absolvování věnovat chemii.

Král chemiků

V úterý 13. června se v prostorách Fakulty chemickotechnologické Univerzity Pardubice uskutečnilo žákovské mistrovství republiky v chemii. Jednalo se již o 11. ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR, která je určena žákům 8. a 9. ročníků základních škol. Finále se zúčastnilo 38 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol. Celkem se do soutěže zapojilo téměř 22 000 žáků napříč celou Českou republikou. „I v této obrovské konkurenci se žák Základní školy Dukelská, Filip Poisl, dokázal prosadit a celou soutěž dotáhnout k zaslouženému vítězství. Jedná se o historicky první zlatou medaili pro Jihočeský kraj, navíc celkový počet zapojených žáků byl nejvyšší za celou dobu existence soutěže,“ řekla za učitele chemie na ZŠ Dukelská Mgr. Kateřina Brabcová.

V Pohorovicích na Strakonicku fanoušek klubu SK Slavia Praha vybudoval hospůdku věnovanou oblíbenému fotbalovému týmu.
Dům u slávisty obývá sparťanka, prý nedodržuje svatební slib a nespí v sešívaném

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí soutěže určil celkové pořadí a rozhodl o vítězství Filipa Poisla ze třídy 9. B ze Základní školy Dukelská Strakonice. „Praktická část finále mi šla lépe než teorie, ale na vítězství jsem nepomýšlel, bylo pro mne velkým překvapením. Chtěl bych proto poděkovat oběma paním učitelkám, Mgr. Pavlíně Bernadové a Mgr. Kateřině Brabcové, které mě na soutěž výborně připravily. Chemie je mým koníčkem a uvažuji o tom, že bych se jí do budoucna věnoval. Baví mě ale i jiné předměty a v letošním roce se mi podařilo bodovat i v dalších soutěžích - matematika (1. místo krajské kolo), zeměpis (1. místo okresní kolo), český jazyk (3. místo krajské kolo) a dějepis (4. místo krajské kolo). Po základní škole zamířím na strakonické gymnázium, kde se rozhodnu pro další studijní obor. Na fakultě se mi moc líbilo a příslib stipendia, který jsem získal, je pro mě velkou motivací,“ zavzpomínal Filip.

Počítač a peníze

Z rukou rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Libora Čapka, Ph.D. Filip za své prvenství obdržel notebook a od děkana pořádající fakulty prof. Ing. Petra Němce, Ph.D. přiznání stipendia ve výši 36 000 Kč v prvním roce akademického studia na FCht Univerzity Pardubice. Navíc ještě mnoho dalších drobnějších dárků od sponzorů soutěže. Oceněna byla i práce obou učitelek, získaly bronzovou medaili za zvyšování zájmu žáků o studium chemie.

Simulované incidenty, včetně zranění vojáků, působily velmi věrohodně.
Strakoničtí vojáci čelili útokům bojových letounů i speciálních jednotek

Filip Poisl je podle Kateřiny Brožové výjimečný žák, velmi pilný, cílevědomý a zodpovědný. „Takových se dnes už tolik nevidí. Když se pro něco nadchne, dokáže neuvěřitelné věci. Rád počítá, je přemýšlivý a velmi vnímavý,“ uvedla Kateřina Brabcová. „Na soutěž jsme se připravovali průběžně od školního kola. Procvičovali jsme výpočty i rovnice, snažili jsme se využít zadání úloh z minulých ročníků. Filip se připravoval hodně i sám a studoval dostupnou literaturu na internetu,“ dodala.

Dobrá práce

Vítězství v takto prestižní, a navíc celostátní soutěži si škola velmi váží. Bere ho s pokorou i jako ocenění dlouhodobé dobré práce. V letošním roce se jí podařilo obsadit přední příčky i v druhé chemické soutěži zvané Chemická olympiáda, kterou spolupořádá Vysoká škola chemickotechnologická v Praze. Tato soutěž je na rozdíl od Mladého chemika určena i pro žáky nižších stupňů gymnázií. Žáci ZŠ Dukelská obsadili první, druhé i čtvrté místo v okresním kole soutěže (konala se v prostorách Gymnázia Strakonice) a vítězství v kole krajském (to hostilo Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích). Asi nikoho nepřekvapí, že vítězem byl také Filip Poisl. Ostatní soutěžící ZŠ Dukelská se stali úspěšnými řešiteli krajského kola, a to rozhodně v konkurenci gymnazistů není málo.

Úspěchy Filipa Poisla

Hledáme nejlepšího mladého chemika České republiky

1. místo školní kolo

1. místo krajské kolo (v Českých Budějovicích)

1. místo regionální finále (v Českých Budějovicích)

1. místo národní kolo (v Pardubicích)

Chemická olympiáda

1. místo školní kolo

1. místo okresní kolo

1. místo krajské kolo

Matematická olympiáda

1.místo školní kolo

1. místo okresní kolo

1. místo krajské kolo

Olympiáda z českého jazyka

1. místo školní kolo

1.místo okresní kolo

3.místo krajské kolo

Olympiáda ze zeměpisu

1.místo školní kolo

1. místo okresní kolo

Olympiáda z dějepisu

1. místo školní kolo

2. místo okresní kolo

4. místo krajské kolo

Soutěž ve Finanční gramotnosti

1. místo školní kolo

1. místo okresní kolo (soutěžil v týmu 3 žáků)

Finanční soutěž European Money Quiz

1. místo školní kolo

8. místo národní kolo (soutěžil v týmu 2 žáků)