Jak jste se ke včelaření dostal?
Včelařím od třinácti let. U nás včelařily všechny generace z tátovy i matčiny strany. Když jsem končil sedmou třídu, dostal jsem první tři oddělky. Do konce školy jsem jich měl tak do pěti, z toho jsem pak vyskočil na 12 až 17 včelstev. Po škole a po vojně jsem se dostal asi na 45. Na tom jsem se držel dost dlouho. Pak už bylo po revoluci a já zvažoval, jestli to nesnížit. Cena medu tenkrát byla dost nejistá. Pak jsem byl vtažen do funkcí. V té době se volalo po tom, abychom zkoušeli medovinu. Když jsem na to měl všechno potřebné vybavení, cena medu opět vylétla. Med se začal i vyvážet. Jednou jsme měli medu tolik, že jsme ho při vytáčení dávali úplně do všeho – do kýblů, do konví, do všeho, co mělo dno. Nakonec i do igelitových pytlů. Tak, jak má někdo brambory, my měli ve sklepě med.

Jak včelaření vypadalo, když jste začínal, a jaké je dnes?
Když jsem začínal, byly hlavně úplně obrácené ceny. I úly byly dotované. Byly lacinější vstupy a lepší výstupy, teď je to skoro naopak. Neříkám, že je to prodělečné, ale vítězí ten, kdo si toho udělá co nejvíc doma. Například kilogram mezistěn stojí dneska téměř tři sta korun.

Kolik včelstev je na Strakonicku?
Je to 5868 včelstev. Jestli je to hodně nebo málo, nelze jednoduše říci. Jsou lokality, které jsou doslova převčelené a jsou zároveň i celé obce, kde není ani jedno včelstvo. To pak má vliv na zdravotní stav včelstev.

A včelařů je kolik?
Například strakonická organizace má 182 členů. Dnes jsou dotace kraje i Evropské unie a pouštějí se do toho i mladí lidé. Bohužel je ale nemůžeme dostat do funkcí. V celém okrese Strakonice je jediný kroužek mladých včelařů, a to v Domě dětí a mládeže ve Strakonicích. V současné době jich tam chodí osm. Jsou to zase jen děti včelařů.

Jaký druh včel se na Strakonicku vyskytuje?
Podle zákona smíte chovat jen kraňku. Říká se jí úsporná včela. Má výpadek v kladení, nemá tak takové nároky na zimní krmení. Přitom má vynikající mední výnosy. Jsou také klidnější a dobře se s nimi pracuje.

Jaké se vyskytují choroby včel?
Tichý zabiják včel je varroáza. I ta je v současné době vedená jako nebezpečná nákaza. Záleží na včelaři, jak k tomu přistoupí. Šetrných a dobrých léčebných prostředků je dost. Varroáza je vlastně takové klíště. I jeho původní název zní kleštík. Pro včelu je to taková zátěž, jako když osmdesátikilogramový člověk bude nosit pět kilo na zádech. Včelstvo to oslabí a je to vstupní brána pro další nákazy, tedy i pro včelí mor. S tím se na Strakonicku se potýkáme tak sedm let. Když se pak musí likvidovat celé stanoviště, není to nic veselého. Jednou to dokonce vypadalo, že už budeme muset volat policii.

Jak se zjišťuje výskyt včelího moru?
Ze zimní měli. Dřív musel včelař sám říci, že má podezření na mor. Pak svolaná komise určila, zda jde o mor či ne a podle toho se pak včelstvo likvidovalo. Dneska se nechává dělat rozbor měli – spočítají vám roztoče varroázy a řeknou vám, zda tam máte spóry moru a jestli jsou aktivní.

Kdy naopak přicházejí okamžiky, kdy má včelař nejvíc radost?
Když přijdete na jaře a zjistíte, že to lítá a že včelstva přežila zimu. Pak samozřejmě, když se vytáčí med. Ten ale mezi včelími produkty dnes není na prvním místě. O něj se dělí propolis s mateří kašičkou. Druhy medu jsou přitom velmi specifické podle konkrétního místa. Například Katovice jsou ve středu intenzivní zemědělské oblasti, je to o lučních medech, ale hlavně o řepkových. Kousek dál ve Vojnicích jsou dva ovocné sady, na loukách bohatě kvetou pampelišky a jsou tam velké a vlhké lesy. Od toho se odvíjí i kvalita medu.

Kurzy mají pomoci začínajícím včelařům
Jak pracovat se včelami, jak je léčit či jak dosáhnout na dotace. S tím pomáhá začínajícím včelařům kurz, který se uskutečňuje v centru ekologické výchovy Domu dětí a mládeže ve Strakonicích. Podle Josefa Švelcha, který kurzy vede, nejde jen o teorii. „Součástí jsou i praktické ukázky v místním včelínu," poznamenal.
Úvodního kurzu se zúčastnila i Dagmar Matějková ze Strakonic. Se včelařením teprve chtěla začít. „Těším se, že budu ještě víc venku v přírodě. Med bude příjemný bonus k tomu," dodala.
První dva kurzy už se uskutečnily v dubnu. Další bude následovat tentokrát výjimečně v neděli 5. května od 9 hodin. I v tomto okamžiku mohou přijít noví zájemci. S novými včelaři chce Josef Švelch projít celou sezonu až k zazimování včelstev. V plánu je každá první sobota v měsíci, ke konci mohou být intervaly mezi kurzy delší.