Strakonice – Ranní včerejší telefonát emeritního senátora Josefa Kalbáče začal otázkou, kterou asi není třeba moc komentovat: „Dobrý den, pane šéfredaktore. Co říkáte událostem v Německu?"
Od 18. července totiž zažilo Německo čtyři útoky, ve kterých umírali lidé a desítky jich byly zraněny. Pondělí 18. července Würzburg, útok ve vlaku sekerou a nožem – čtyři zranění. Pátek 22. července, střelba u nákupního centra v Mnichově – 9 mrtvých, 35 zraněných. Neděle 24. července, útok mačetou na nádraží v Reutlingenu – mrtvá těhotná žena a pět zraněných. Neděle 24. července, výbuch u vinárny v Ansbachu – 12 zraněných.


Josef KalbáčBěhem víkendu došlo v Německu ke třem atentátům. V pátek v Mnichově střílel 18letý student, poté Syřan – žadatel o azyl – zabil nedaleko Stuttgartu mačetou těhotnou Polku a další žadatel při sebevražedném atentátu v Ansbachu zranil 12 lidí. Co tohle podle vás už znamená? Dostává se ČR už také do zóny přímého ohrožení ze strany imigrantů?

Velice mě mrzí, že postupně dochází na má původní varovná slova po prvním vážném teroristickém útoku na území evropského státu. To, co se stalo o víkendu u našich nejbližších západních sousedů, nelze přehlédnout mávnutím ruky a nelze se ani spokojit s veřejně projevenou účastí nad smrtí či zraněním nevinných obětí.

Jaká je podle vás jediná možná ochrana nebo obrana?

Nestačí ani pohotovost příslušných orgánů či přijetí mimořádných bezpečnostních opatření. Základním problémem je pobyt odlišné mentality lidí, kteří opustili své domovy, ať už z jakýchkoliv důvodů a vstoupili na území států, kde nemají takovéto jevy tradici ani opodstatnění. Důsledky blahovolné a ne příliš kontrolované migrace, zejména v průběhu několika posledních měsíců, přináší své neblahé důsledky. Podle mého názoru chybí Evropě politici typu W. Churchilla či De Goolla a pokud nebudou přijata razantní a důsledná opatření, spočívající v nekompromisním zákazu vstupu těchto osob do civilizovaného evropského prostředí, bude těchto nežádoucích jevů přibývat.
Zamezit činům zběsilých teroristů a vyznavačů fanatického šílenství stoprocentně nedokáže ani nejdokonalejší a nejpropracovanější systém mimořádných bezpečnostních opatření. Krom toho, je si také třeba uvědomit, že tato opatření si vyžádají nemalé finanční prostředky a že ani příslušníci ochranných sil nebudou osobně zabezpečeni před ohrožením vlastního života.

Na internetu dávají lidé ve svých příspěvcích vinu především německé kancléřce Angele Merkelové. Jaký je váš názor?

Široce otevřená a přátelsky orientovaná náruč paní kancléřky Merkelové nepřijala jenom bezúhonné a demokraticky laděné utečence, ale bohužel také jedince, kteří mohou mít za ňadry ukrytou výbušninu, která pak v místech hojně navštěvovaných pokojnými návštěvníky, vykoná své hrozné dílo.

Zatím se vaše dosavadní předpovědi splnily. Co podle vás bude následovat?
Nechci strašit, chci ale varovat, že nezáleží na prostých spoluobčanech, ale že věc musí být v rukou a hlavách politiků, v tomto případě napříč politickou orientací. Líbivých slov již bylo hodně, ale opravdu účinných skutků je bohužel minimum.

Je podle vás Evropa v oficiální válce za svoji existenci?

Evropa podle mého názoru prožívá poměrně veliký neklid, ale válkou bych to zatím nenazýval. Teroristické činy, ale varují a velí k rychlejším a účinnějším krokům a opatřením. Nerad bych se dočkal konstatování, že Evropa vstoupila do opravdové války s uctívači islámizmu a mohamedánství.