Přímo do prostoru dojedete výtahem. Prohlédnete si tam dvě výstavy Bohumil Böhm 1926 – 2014 a Koldům 1964 – 2019, které nachystal českobudějovický fotograf Milan Binder. „Budu až do čtvrtka návštěvníkům k dispozici,“ slibuje. Na dotazy veřejnosti bude v úterý odpovídat i hlavní architekt města České Budějovice Jan Němec. „Lidi si projdou kavárnu a podívají se i na ochoz,“ přibližuje možnosti Milan Binder a dodává: „Je to opravdu velký zážitek.“

Kolektivní dům Perla byl postaven v letech 1959 až 1964 jako montovaný bytový dům. Přibližně v roce 1963 se podle specialisty na českobudějovickou historii Jana Schinka nahoře koldomu instaloval zářící neon Perla. „Hovorově se to neujalo, byl to prostě koldům. Název Perla zůstal pro kavárnu v nejvyšším patře s vyhlídkovou terasou,“ přibližuje. Kavárna byla zařízena ve stylu Brusel. „To bylo poněkud překvapivé, poněvadž Brusel byl západní styl. Fundamentální politici tomu nedokázali již čelit,“ vysvětluje ke kavárně Jan Schinko. Perla se podle něj lišila od ostatních zařízení ve městě. Byla útulná, tichá s tlumenou hudbou a pestrým interiérem. Dominovaly jí bruselské tvary židlí a stolků, linie a geometrické obrazce i oválné dekorace. „Něco mezi modernou a romantikou,“ přibližuje Jan Schinko. Zprvu se v ní nekouřilo. I přes svou odlišnost a oblíbenost se Perla neudržela. Od 15. prosince 2012 je celý dům i kavárna chráněnou památkou.

Město nedávno zvažovalo, že by prostor vyhlídkové kavárny znovu obnovilo, z čehož nakonec sešlo. Podle prvního náměstka primátora Juraje Thomy se však stále počítá s využitím místa. „Město má zájem otevřít prostor veřejnosti,“ ujišťuje.

Nahlédnout do bývalé kavárny znovu můžete ještě v pondělí 11. listopadu. V 17.30 h se tam koná tematická přednáška.