Co je mateřské centrum?
Ve většině případů nezisková organizace, která sdružuje rodiče na mateřské a rodičovské dovolené. Dává jim možnost trávit smysluplně čas se svými dětmi nebo při některých akcích společně s celou rodinou. V mnoha místech se stává mateřské centrum komunitou lidí, kteří organizováním společných akcí probouzí život v místě působení a přispívají k celkovému oživení.


Kdy začala centra vznikat?
Právě v letošním roce oslavujeme 20. výročí od založení prvního mateřského centra v České republice. Vzniklo v Praze a pod vedením Rut Kolínské bylo vzorem pro další vznikající centra po celé republice. Tak vznikla o deset let později potřeba centra sdružit, aby si mohly jejich členky vyměňovat své získané zkušenosti. Proto byla v roce 2002 založena Síť MC.


Co mají maminky dělat pro to, aby vzniklo MC v jejich místě?
Především se obrnit trpělivostí a připravit se na počáteční anabázi po úřadech. Je nutno sepsat a podat stanovy, sehnat místnost, kde se budou scházet, vyřídit náležitosti se zabezpečením prvotního financování. Ale tento hektický začátek určitě stojí za námahu. Velkou pomocí při zakládání centra je náklonnost místních obecních či městských úřadů. Jednou z možností je také požádat o pomoc při prvotních krocích některé z již fungujících center ve svém okolí.


Existují nějaké nosné kameny pro fungování centra?
Práce dobrovolníků. Někdy se podaří získat dotaci na mzdové náklady, ale jejich výše je minimální a zbylá práce tak opravdu závisí na nadšení dobrovolnických členů ve zdravém jádru organizace. Za to jim patří velký obdiv a díky.


Může něco napomoci vzniku mateřského centra?
Největší devizou pro vznik centra ať už ve větším městě či malé vísce je náklonnost místních obecních či městských úřadů. Například první problém, který často zakládající členky řeší, je místo, kde se budou scházet. V majetcích většiny měst či obcí se nalezne nevyužitý prostor, který je pro centrum vhodný. Další velkou pomocí by bylo pochopení společnosti, že v mateřském centru maminky „jen nepijí kávu", ale že fungování center je ku prospěchu celé společnosti. A v neposlední řadě by pomohlo pochopit ten správný účel centra v dané lokalitě. Někde centra pomáhají především maminkám, které se přistěhovaly do nového prostředí, někde pomáhají spíše sociálně slabým rodinám a někde zase vytvoří zdravou komunitu lidí v anonymním prostředí velkoměsta.


Kam práce v mateřském centru posunula vás?
Působím v centru na částečný úvazek tři a půl roku. Ale nebylo to vždy tak. Ze začátku jsem byla pouze dobrovolnicí, a v tom pokračuji i nadále. Líbí se mi, že k nám nejen maminky, ale často i celé rodiny chodí rády, a že se často vrací i s druhými potomky. Práce mnoha dobrovolníků u nás v centru mě naplňuje přesvědčením, že část naší společnosti ještě úplně nesklouzla k fungování podle hesla „zadarmo ani kuře nehrabe". A protože spolupracujeme s několika dalšími neziskovými organizacemi ve Strakonicích, vím, že těchto lidí není málo. A to mě těší a naplňuje. Musím také přiznat, že v mých letech je pro mě velkým přínosem i kolektiv mladých lidí, vedle kterých nemám moc čas stárnout.