Je to pět let, co vedle tehdy třináctiletého sběrače míčů Jindřicha Staňka pocházejícího ze Strakonic explodoval dělobuch. Stalo se to při ligovém utkání Sparta – Brno 16. března 2009. Výbušninu měl na plochu hodit sparťanský fanoušek. „Najednou padla hrozná rána. Chvilku jsem nic neslyšel ani neviděl," řekl tenkrát Jindřich. Možná jen zázrakem unikl vážným poraněním.

Jak uvedl Jindřich Staněk starší, syn sice nejspíš na onu událost úplně nezapomněl, a také se k ní ani nijak nevrací. „Ani vlastně nebylo proč. Ten člověk, co to udělal, se stejně nenašel," poznamenal.

A co je s někdejším gólmanem žáků Sparty a fotbalovým talentem teď? Téměř osmnáctiletý Jindřich Staněk opustil letos v lednu letenský klub a přestoupil do anglického ligového Evertonu. „Anglický fotbal byl vždy můj sen," to řekl krátce po podpisu smlouvy novinářům.

Podle slov otce Jindřicha Staňka staršího je to pro syna náročné. Musí si zvykat na nové prostředí i na to konverzovat jen v angličtině. „Na druhou stranu je nadšený z tamního přístupu k fotbalu a třeba i z toho, že může trénovat s top fotbalisty, kteří hrají Premier League," zmínil se.

Jindřich Staněk mladší má na kontě řadu startů v reprezentaci od šestnáctek po devatenáctky. Chytal už i za áčko svého domovského týmu.