Sezona maturitních plesů je v plném proudu. A tak jsme se vás na webu Strakonického deníku zeptali, zda na ten svůj vzpomínáte v dobrém, nebo raději vůbec ne. Martina Šimková (32) ze Strakonic si na něj občas s nostalgií vzpomene. „Měla jsem ho v Českých Budějovicích, kde jsem byla ve škole. Oblékla jsem si světle modré dlouhé šaty a těšila se, jak si to užiju. Nakonec to uteklo všechno tak rychle, že na ples opravdu jen vzpomínám u fotek a videa. Ale povedl se, to zase jo. Občas si říkám, hlavně, když jdu na maturák někomu známému, že bych klidně absolvovala znova. Jen ta maturita po něm jednou stačila," říká s úsměvem.
Spolu s Martinou na svůj ples rádo vzpomíná šedesát procent hlasujících. Třicet sedm na něj raději nemyslí vůbec a tři procenta si povzdechla: To byly časy. Vyjádřilo se třicet pět čtenářů.
V druhé anketní otázce jsme sondovali, co vám říká svátek svatého Valentýna. Teorií o původu oslav dne zamilovaných je podle všeho několik.
Jeden pramen vypráví příběh o římském knězi, který oddával vojáky i přes zákaz, neboť manželství prý mělo kazit morálku. Druhý zase o katolickém knězi Valentýnovi, který oddával podle křesťanského ritu. V obou případech skonal kněz mučednickou smrtí.
Další pramen uvádí, že den zamilovaných je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia, slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky" vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho miláčkem v následujícím roce.
Z naší anketní otázky ale vyplývá, že letošní 14. únor pro vás byl spíše obyčejným čtvrtkem. Svůj názor v anketě vyjádřilo třiadvacet hlasujících, sedmdesát osm procent z nich svátek svatého Valentýna ve svém kalendáři červeně zapsaný nemá.