K volbám na Strakonicku přišlo 69,14 % oprávněných voličů. To je o něco více, než kolik činí hodnota volební účasti v celé republice. Nejvyšší volební účast na Strakonicku byla v Třešovicích (91,23 %), kde uspěl Andrej Babiš. Na druhém místě skončil Pavel Fischer, třetí skončil Petr Pavel.

Volby hlavy státu ve Strakonicích.
VIDEO: Volební místnosti na Strakonicku se otevřely. Lidé volí prezidenta

Nejnižší volební účast v okrese byla v Mačkově (46,06 % voličů). I zde vyhrál Andrej Babiš následovaný Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou.

V okresním městě ovládl volby Andrej Babiš, který zde získal 39,01 % hlasů. Druhý skončil Petr Pavel (30,19 %), třetí Danuše Nerudová (14,83 %).

Kompletní výsledky prvního kola prezidentských voleb na Strakonicku najdete ZDE.

V celém kraji vyhrál volby těsně Andrej Babiš, kterému dalo hlas 121 618 Jihočechů (34,88 %). Jako druhý v jižních Čechách skončil Petr Pavel, kterého volilo 116 874 Jihočechů (33,52 %). Třetí je v kraji, stejně jako v celé republice, Danuše Nerudová. Hlasovalo pro ni 52 431 Jihočechů (15,04 %).

Ze všech jihočeských okresů byla nejvyšší účast u prvního kola prezidentských voleb na Táborsku (71,12 %). Naopak nejméně lidí přišlo volit na Českokrumlovsku (66,34 %). Průměrná volební účast činila 69,43 %.

Do Vodňan z Brna

Ve Vodňanech bylo v sídle městského úřadu hned několik okrskových komisí. "U nás máme účast přes šedesát procent," uvedla v sobotu před jedenáctou dopoledne místopředsedkyně jedné z komisí Karolína Žebrakovská. V komisi zasedla podruhé. A členka komise Vendula Mucková doplnila, že je nyní v prezidentských volbách větší účast než na podzim v komunálních.

Jako by chtěl potvrdit slova členky komise, dorazil do volební místnosti Jaroslav Horka. Na otočku přijel z Brna, kde na víkend byli s manželkou. "Pravidelně," odpověděl na otázku, jak často chodí k volbám. "Včera jsem to nestihl. Tak jsem volil dnes," řekl Jaroslav Horka a doplnil, že volby považuje za velmi důležité. "Jsem už dědeček. Jde o budoucnost našich dětí. Já jsem od rána do večera na střechách. Dělám to od jedenadvaceti. Co budu dělat v pětašedesáti v takových výškách? A kdy by pak šly do důchodu moje děti? Jde o to, aby neměly jenom robotu ve spěchu a ve stresu. Ale aby si také trochu mohly užít života," naznačil volič, co mu stálo za mnoho hodin jízdy autem.

Ve Vodňanech vyhrál Andrej Babiš (37,23 % /1287 hlasů), druhý byl Petr Pavel (28,81 % /996 hlasů) a třetí skončila Danuše Nerudová (16,95% /586 hlasů). S velkým odstupem pak další kandidáti: 4. Pavel Fischer 8,24 % (285 hlasů), 5. Jaroslav Bašta 3,76 % (130 hlasů), 6. Marek Hilšer 2,78 % (96 hlasů), 7. Karel Diviš 1,65 % (57 hlasů). 8. Tomáš Zima 0,58% (20 hlasů).

Kdo doplní otazník na koláži českých prezidentů?
Svobodu vítali chlebem, Zápotocký ani nezastavil. Prezidentské cesty na jih Čech

Druhé kolo voleb se bude konat za dva týdny. Lístky dostanou voliči přímo ve volebních místnostech.

Podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera nemá policie v souvislosti s volbami v jižních Čechách hlášenou mimořádnou událost. "Vše se obešlo bez jakéhokoliv incidentu," uvedl Jiří Matzner a připojil, že na volby Policie ČR staví hlídky, které mají na starosti například noční dohled nad volebními místnostmi, ale je to v rámci obvyklého opatření pracovně nazývaného volby.