„Spíš se jedná o menší nutné investice, jako jsou opravy šaten, sprch, toalet, výměny jednotlivých dílů mantinelů či koupě nové rolby,“ uvádí vedoucí zimního stadionu Stanislav Sedláček.

Už delší dobu by zimní stadion potřeboval rekonstrukci chladicího zařízení, které je nejméně deset let za hranicí životnosti. Na to by bylo třeba čtyřicet milionů korun, které se však zatím v rozpočtu nenašly. „V současné době to řešíme tak, že děláme po každé sezoně jakousi generálku, aby všechno fungovalo,“ pokračuje Sedláček a zároveň dodává, že i přes všechny nedostatky považuje strakonický stadion za jeden z těch lepších v Jihočeském kraji. „Kvalitu ledu, jakou máme my, nemají ani v Písku či v Českých Budějovicích. Zázemí je vynikající,“ konstatuje.

Už letos v červnu pořádá Písek juniorské mistrovství světa ve floorbalu a část zápasů by se měla hrát právě ve Strakonicích. „My prakticky jen poskytneme stadion. Zatím je všechno v jednání,“ doplnil Sedláček.

Zimní stadion v Písku projde do mistrovství rekonstrukcí, která vyjde na více než 25 milionů korun. „Rekonstrukce se dotkne především šatny a sociálního zázemí pro hráče. Dosud je pro všechny šatny k dispozici jediná centrální sprcha. Po stavebních úpravách bude jedna sprcha pro dvě šatny,“ informoval Petr Matoušek z odboru rozvoje investic a majetku města.

Na rekonstrukci části zimního stadionu na sportovně komunitní centrum získal Písek dotaci z Regionálního operačního programu, která by měla pokrýt 85 procent nákladů.

Strakonický hokej má rozhodně nejlepší diváky

Na jihu Čech funguje jedenáct zimních stadionů – ve Strakonicích, Písku, Milevsku, Táboře, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Vimperku, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovicích. Dvanáctým stadionem bude hokejové centrum, které staví v Českých Budějovicích slavný hokejista Jaroslav Pouzar.

Nejstarší jihočeský zimní stadion je českobudějovický, který byl slavnostně otevřen 27. října 1946. Jako druhý na jihu vznikl stadion v Písku.

Podle momentálně nejzkušenějšího strakonického obránce Marka Klouda (40) patří mezi top zimní stadiony v Jihočeském kraji stadion ve Strakonicích, Písku, Českých Budějovicích a Hluboké nad Vltavou. „Písek upřednostňuji zřejmě proto, že jsem Písečák. Tam se hrají skvělé zápasy. Strakonice mají bezpochyby nejlepší fanouškovskou základnu. Výborné prostředí je v Hluboké, i když se to možná nezdá,“ hodnotí hokejista.

Naopak mezi nejhorší řadí zimní stadion v Humpolci, i když nepatří do Jihočeského kraje, a v Jindřichově Hradci. „Nemluvím ani tak o stavbě nebo o tom, jak to tam vypadá, ale spíš o celkové atmosféře,“ říká.

Pozitivně nevnímá ani českokrumlovský stadion. „Když se řekne, že se jede hrát do Krumlova, není to žádné nadšení. Jsou tam například dost staré šatny, navíc mimo budovu,“ popisuje.
V rámci krajské ligy je podle Klouda napří

lad táborský stadion spíš komorní. „Když pak na první, druhou ligu přijdou dva tisíce lidí, je to asi o něčem jiném, ale pro mě je to stadion tak nějak o ničem. Navíc tam vždycky, co si pamatuji, bylo hrozně divné světlo,“ pokračuje.

Nejlepší diváci jsou prý jednoznačně ve Strakonicích, ale objektivně přiznává, že ani Vimperk na tom v tomto směru není špatně. „Jsou stadiony, kam už se jede s tím, že to bude stát za nic, tak to prostě je. Podle mě je to hodně o psychice a atmosféra stadionu dokáže hru dost ovlivnit,“ říká strakonický bek na závěr.

Na jihočeských stadionech začínala řada slavných hokejistů. Nejslavnějším odchovancem strakonického hokeje je brankář Roman Turek, za Písek jsou to Jan a Jakub Kovářovi a Stanislav Neckář, za Tábor Radek Dvořák a například v Jindřichově Hradci začínali Aleš Kotalík, Jiří Novotný či Zbyněk a Michal Michálkovi.

Co se děje se stadionem mimo sezonu?

Provoz zimního stadionu ve Strakonicích, neboli sezona, trvá od července do konce března. V měsíci dubnu je ledová plocha postupně rozpouštěna. Tento proces trvá zhruba čtrnáct dní až tři týdny. Horní vrstvy ledové plochy jsou seříznuty pomocí stroje na úpravu ledové plochy, tzv. rolby. Zbylá vrstva ledu je vypuštěna do odtokových kanálů. Do poloviny července, než se začne opět zamražovat a tvořit nová ledová plocha pro nadcházející sezonu, probíhá nezbytná technická údržba areálu zimního stadionu. Její součástí je například nátěr mantinelů a okopových lišt. Každoročně jsou dezinfikovány šatny hráčů. Probíhá také vymalování těchto i dalších prostor. Během letních školních prázdnin se konají na zimním stadionu soustředění dětí a hokejové mládeže z Čech i zahraničí.