Těžká vojenská technika včetně mobilního radaru, vyrovnaná skupina červenobílých hasičských speciálů nebo ukázka toho, jak policejní pes dokáže vyčenichat drogy či jinou hledanou látku. To nabídl program, který s partnery připravili pro veřejnost vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku v sobotu na strakonickém letišti. Dlouhé řady zaparkovaných osobních vozidel a houfy návštěvníků svědčily o tom, že se akce setkala s velkým zájmem.

Podle nadpraporčíka Zdeňka Chvosty pluk pořádá tuto akci pravidelně. „Několik let kvůli covidu nebyla, ale vloni už se konala," řekl Deníku Zdeněk Chvosta a doplnil, že vedle techniky z pluku je na letišti přítomná za Armádu ČR i houfnice dělostřeleckého pluku z Jinců. K programu pak připojil, že se na něm podílejí i Policie ČR, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, Městské policie Strakonice nebo tým BESIP a další partneři. Připravena byla i ukázka vrtulníku Sokol. Na zajištění akce byla nasazena necelá stovka vojáků a kuchaři z 25. pluku servírovali jako obvykle guláš. Byl zdarma. „Říkáme tomu ochutnávka vojenského guláše," usmál se Zdeněk Chvosta s tím, že je kvůli počasí slabší návštěvnost než vloni, tak vojáci říkají, ať si každý zájemce jde dvakrát.

Potlesk pro figuranty

Všechnu vystavenou techniku, vojenskou i hasičskou, si bylo možné "prolézt" a třeba ukázku kynologů a jejich čtyřnohých svěřenců sledovaly stovky diváků, zvědavých na to, jestli třeba pes skutečně dokáže najít ukryté drogy. A potleskem pak přítomní odměnili jak úspěšné hledání, tak odvahu několika malých figurantů, kteří na ukázce spolupracovali. Stejný zájem pak provázel například ukázku výcviku vojáků v bojovém umění.

Katovice mají novou MŠ.
VIDEO: Školka, která má srdce. Děti v Katovicích dostaly obrovský dárek

Den s 25. plukem byl svým způsobem i náborovou akcí, protože jednotku čeká přezbrojení a hledají se proto další vojáci.