„Rozhledna bude dřevěná, stejný typ jako je na Boubíně, s tím rozdílem, že naše bude mít poslední patro zastřešené,“ uvedl starosta Vodňan Milan Němeček. Autor rozhledny je stejný jako té boubínské, Jiří Ondřich. „Skutečně jsem vycházel z boubínské rozhledny. Ale na kopci Svobodná hora jsou oproti Boubínu daleko lepší povětrnostní a klimatické podmínky, což je výhodnější pro stabilitu,“ uvedl už dříve pro Deník Ondřich. Rozhledna má být konstrukčně založená na čtyřech patkách spojených ocelovými vztyčníky. Se schodištěm uprostřed a ochozem ve výši pětadvaceti metrů.

Město získalo na akci dotaci ve výši přibližně 4,4 milionu korun. Celkové výdaje na projekt jsou necelých 6 milionů. Rozhledna má být dokončena k 31. říjnu letošního roku.

Do konce letních prázdnin mohou lidé v infocentru ve Vodňanech navrhovat jména rozhledny na Svobodné hoře neboli Haniperku, jak ji nazývají místní. Podle pracovníků informačního centra už se začínají scházet první návrhy. Vhodit je lidé mohou přímo do schránky v íčku nebo zaslat emailem na info@vodnany.net .