První vodácké závody nově vzniklého oddílu TJ Otava Strakonice a hned na ně přijela stovka závodníků. Tak to vypadalo na strakonickém Podskalí před pětadvaceti lety a tato tradice vydržela dodnes.

Na řece Otavě povodím vytvořená peřej, na které trénovali, tak vzpomíná na začátky předseda oddílu i organizátor závodů Václav Vondra. Od té doby se změnilo mnohé. Například v sousedství stále zdokonalované trati vyrostla loděnice. Jedno však zůstává, stále velký zájem 
o strakonické závody. „Rozdáváme běžně kolem stovky cen od dětí přes dospělé až po tři kategorie veteránů," naznačil. Dodal, že pro děti je závod prestižní, ale jinak je to hlavně o setkávání slalomářů napříč celou republikou.

Už na zmiňovaném prvním ročníku měl největší zastoupení oddíl Bohemians Praha. S ním už tehdy přijel Jan Dodal, který zatím nevynechal ani jeden závod. „Na začátku nás přijíždělo taky až čtyřicet," podotkl.

Na trati na Podskalí je doma také šestadvacetiletý Jan Vondra. Toho jsme měli možnost vidět například na nedávném světovém poháru v pražské Tróji. Ve Strakonicích mu otec Václav Vondra vštípil lásku k vodnímu slalomu. Honza tady trénoval až do devatenácti, kdy si vyjel titul mistra Evropy. Dnes jezdí za Duklu Brandýs. Na strakonické závody také rád zavítá, ale letos musel vynechat kvůli jiným povinnostem.

Na startu slalomu byly dvě stovky lodí

Před dvěma lety bylo na startu strakonického slalomu 380 lodí. I se závodem ve sjezdu měli tehdy dohromady tisíc startů.

Přijel jich poprvé z oddílu Bohemians Praha plný autobus a hned se jim tu zalíbilo. Tak strakonický závod zařadili do svých každoročních plánů. Nechyběli ani při tom pětadvacátém, který se konal o víkendu.

Jedenašedesátiletému Janu Podalovi z Bohemians Praha například vyhovuje, že při něm mohou závodit děti i ti starší. „A jezdíme sem i na další závody na podzim," poznamenal.

Jedenatřicetiletá Ivana Chvostová má dnes malinké děti, ale kdysi to bývala špičková závodnice. Ani ona nechce chybět u žádného závodu, vždyť je domácí. „Závodila jsem tady asi patnáctkrát," dodala. Za sebou má úspěchy v reprezentaci – několikrát se stala mistryní republiky, byla desátá na mistrovství světa juniorů a sedmá i na MS dospělých.

Mezi závodníky byly o víkendu i strakonické naděje. Například jedenáctiletá Viktorie Mia Dudovská. Jezdí na kajaku dva roky. „Do budoucna se chci vodnímu slalomu určitě dál věnovat. Mým velkým vzorem je Štěpánka Hilgertová," prozradila.

Podle pořadatele závodu Václava Vondry je strakonický závod sice na jedné straně jedno velké společné setkání vodních slalomářů, ale na druhé je pro malé závodníky vcelku důležitý. „Vyjíždějí si tu body do výkonnostních tříd," vysvětlil.

Pětadvacátého ročníku strakonického slalomu se zúčastnily přes dvě stě lodí se závodníky od sedmi do pětasedmdesáti let. Z toho bylo tak šedesát procent mládeže.