Jak sdělil Vojtěch Nedvěd, v pátek od 20 hodin zazní na Hluboké výběr nejznámějších Nedvědovek. „Příští rok chci vydat novou desku, a tak nebude chybět ani ukázka z ní. Především pak půjde o souhrn známých písniček, které jsme hrávali společně s tátou i Honzou, takže to budou klasické Nedvědovky,“ upřesnil.

František Nedvěd: Muzikant, který se narodil 19. září 1947, zemřel ve věku 73 let v neděli 18. července. Písničkář, který byl s bratrem Janem ústředním členem slavné skupiny Brontosauři, prohrál boj s rakovinou. Dlouhá léta hráli společně s bratrem, o jejich popularitě svědčí fakt, že v roce 1996 koncert na Strahově navštívilo 60 tisíc lidí. Poslední rozloučení se uskutečnilo v sobotu 24. července v 11 hodin v obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Koncert věnuje tátovi Františkovi. „Ponese se ve vzpomínkovém duchu, táta tam ale bude s námi. Budeme hrát hlavně pro lidi, aby se pobavili a uvolnili v této těžké době,“ vysvětlil Vojtěch Nedvěd. František Nedvěd si přál, aby si návštěvníci na vystoupení vždycky zazpívali s Nedvědy. „Teď už to bude jen zpívání si s Nedvědem,“ řekl posmutněle.

Jižní Čechy si oblíbila celá rodina

Rodina vlastní řadu let chatu v Jaroslavicích. „To je kousek od Hluboké, táta tam velmi rád jezdil, protože miloval rybaření a když jsem měl čas, tak jsem tam by s celou rodinou také,“ zavzpomínal Vojtěch.

Jižní Čechy mají rádi všichni Nedvědové. „S manželkou Kačkou a s dcerami Verčou a Barčou jsme za tátou přijížděli na prázdniny a nikdy jsme nevynechali návštěvu místního zámku, s tátou jsme se tam dokonce nechali vyvézt i koňmi,“ poznamenal s tím, že s jižními Čechami jsou spjatí.

Nezapomněl zmínit ani oblíbený podnik či zoologickou zahradu. „Táta strašně miloval a já taky nikdy nevynechám návštěvu U Huberta, v místní restauraci. Projitou máme i hlubockou zoo, jak denní, tak noční prohlídky, je to tady krásné,“ zhodnotil Vojtěch Nedvěd.

S oblibou si zahrají i minigolf či vyráží do sportovně relaxační areálu. „Dokonce jsem jeden rok vyzkoušel i lanový park. Myslím si, že na to budou všichni hodně dlouho vzpomínat,“ smál se.

Jak k chatě přišel

Na Františka Nedvěda rád vzpomíná i starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Popsal dokonce příhodu, jak asi před 20 lety přišel ke zmiňované chatě u řeky Vltavy. „Na Hluboké měl zrovna soustředění "Jágr tým" a jako hudební doprovod byl účasten i František Nedvěd. A já, když jsem vítal hvězdné hokejisty, jsem říkal do mikrofonu: "Pánové, kdybyste někdo chtěli na Hluboké pozemek a bydlet tady, tak jsme Vám k dispozici…",“ prozradil.

Večer za ním potom přišel František Nedvěd a zeptal se: "Pane starosto, to s tím pozemkem platí i pro mě?“ Tomáš Jirsa odvětil, že samozřejmě ano. "A tak já bych měl představu asi dva tisíce metrů se vstupem přímo do Vltavy, jsem totiž rybář, a tak bych si splnil životní sen,“ uvedl tenkrát své požadavky František Nedvěd.

Chodili spolu na tenis

A tak tenkrát před lety sehnal starosta Františkovi Nedvědovi soukromého vlastníka v minulosti zatopených Jaroslavicích. „Od něho koupil pozemek a postavil srub, kde trávil volné chvíle rybařením a relaxací,“ dodal Tomáš Jirsa, který se zpěvákem od té doby přátelil.

František podle jeho slov uspořádal několik vystoupení u na Hluboké. „Přes své velké tělo byl skvělý tenista a hrávali jsme spolu také tenis, zašli jsme také na oběd. Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho. František byl vzácný člověk a bude nám všem chybět. Čest jeho památce,“ uzavřel hlubocký starosta.

Lístky na celý festival si lze stále zakoupit na webu hudebnifestivalhluboka.cz nebo budou připravené k prodeji i na místě před koncertem.