JANA ŠTROBLOVÁ

Dvacet let Nektarka Cupu, dvacet let, kdy proti sobě pravidelně nastupovali na strakonickém zimním stadionu Beníškovci a Ryplovci. Navíc nedožité sedmdesátiny obou kapitánů Alexandra Rypla a Josefa Beníška. To bylo hned několik důvodů, proč se v sobotu ve strakonické restauraci Jiskra sešlo kolem sedmdesáti minulých i současných hráčů těchto dvou týmů a dalších přátel.

Krásná léta, na která bude vždycky vzpomínat, tak vidí čas strávený s Nektarkou dvaašedesátiletý Milan Hejt-mánek. „Byli jsme všichni aktivní sportovci. Navíc jsme bývali dobří kamarádi a nedělali jsme mezi sebou nikdy žádné rozdíly, ať někdo byl třeba starostou města či ředitelem firmy. Při vstupu na led se to prostě vše smazalo a byli jsme tam jediná parta," konstatoval.

Pro šedesátiletého Josefa Peterku byly prý zajímavé všechny zápasy, které mohl odehrát, a samozřejmě i obvyklé posezení po nich. „Mnohdy se na ledě setkávali i tátové a synové. Byli to například Ryplové, Kučerové, Štréblové, či Nárovcové," připomněl.

Osmašedesátiletý Jaroslav Vaněček je jedním ze zakládajících členů tohoto uskupení. „Přestal jsem hrát vloni. S Ryplovci a Beníškovci jsem tedy strávil celých devatenáct let. Deset let jsem přitom sloužil u policie v Ostravě a každých čtrnáct dní jsem dojížděl na zápasy až odtud. Pravda je, že v Ostravě jsem jenom pracoval a jezdil jsem do Strakonic za rodinou. Vždycky jsem se na tuhle partu, kde se nikdo nad nikoho nevyvyšoval, moc těšil," zavzpomínal.

Na sobotní setkání dorazil i syn kapitána Josefa Beníška čtyřiatřicetiletý Viktor Beníšek. „Chodili jsme se na zápasy Beníškovců a Ryplovců občas spíš jen dívat, já hokeji moc nedával. Teď se synem míříme na zimní stadion pravidelně. Vypadá to, že po dědovi bude on," řekl.
On sám prý na tatínkovy zápasy vzpomíná v dobrém, ale maminka možná už tolik ne. Vždycky to totiž bylo nejen o hokeji, ale zabralo to někdy celou sobotu, než se všichni po zápase rozešli. „Na druhou stranu se taťka o všechno kolem hokeje staral, bylo to pro něj takové druhé manželství," doplnil.

Sobotnímu slavnostnímu posezení v Jiskře k několikanásobnému výročí předcházel na strakonickém zimním stadionu další ze zápasů Beníškovců a Ryplovců.Ten měl pořadové číslo 341. A jak bylo vidět i na setkání, o novou krev určitě nemají nouzi, a tak tohle číslo rozhodně nebude konečné.

Kapitáni

close Zleva Josef Beníšek a Alexandr Rypl. zoom_in Zleva Josef Beníšek a Alexandr Rypl. Oba se narodili v roce 1944. Bohužel v sobotu už si mohli někdejší spoluhráči připomenout jen jejich nedožité sedmdesátiny. Oba také byli v průběhu svého života aktivními sportovci. Alexandr Rypl dokonce hrával kdysi dorosteneckou ligu v hokeji a Josef Beníšek býval na vyšší úrovni fotbalovým brankářem.