Zámek Kratochvíle – stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance. Rozmarné zastavení ve shonu života.

Zámek Kratochvíle obklopují zdi s baštami, hospodářské budovy, kaple, vstupní věž a vnitřní zahrada. Tu od zámecké vily odděluje vodní příkop. Kratochvíle najdete okolo dvou kilometrů na severozápad os města Prachatice. Během prohlídky vás potěší zajímavé a dochované renesanční interiéry. Mezi nejcennější se řadí Zlatý sál s lunetovou valenou klenbou, používaný k reprezentačním účelům. Na výzdobě budovy se během 16. století podílel také štukatér Antonio Malana z Izálie a malířské práce zajistil Georg Widman.
Zámek Kratochvíle, to jsou ale také různá kulturní vystoupení. Jedním z nich je už tuto sobotu Tančírna, která má tentokrát podtitul Andělská a vystupovat bude swingový bigband Zatresband. Jde o hudební večer v zahradách zámku.

Ti, kdo by chtěli zámek navštívit, mají o prázdninách šanci denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17.30 hodin. Zájemci mohou vybírat ze čtyř prohlídkových tras. Připraveni jsou i na zahraniční návštěvníky, cizojazyčný výklad prohlídky v nabídce zámku nechybí. Poslední prohlídka začíná vždy v 15.30 hodin. ⋌(aja)