PETR ŠKOTKO

Je mu 25 let a pracuje v infocentru na strakonickém městském úřadu. Jeho velkým koníčkem, zálibou, tak trochu pracovní pomůckou, ale hlavně aktuálním smyslem života je – mimo jiné – cyklistika. A to i přesto, že musí zdolávat i jinou překážku, než je náročnost terénu. Jakub Hubáček pochází v Vimperka, ale teď už žije ve Strakonicích. „Tady můžu jezdit do práce na kole. Ve Vimperku to tak dobře nešlo – dovedete si představit, jak přijedu na kole schvácený do kanceláře," říká.

Takže když jste se mohl zapojit do propagace nové cyklotrasy, která byla v sobotu 4. října otevřena na Kubově Huti a vede přes Vimperk, Čkyni, Malenice a Volyni do Strakonic, byl jste ve svém živlu?

To tedy byl. Jen mne mrzelo, že jsem si ji nemohl sjet s těmi, kteří se na její otevření vypravili. Přijelo 140 cyklistů ze Strakonic, Písku, Tábora Českých Budějovic. Tolik lidí jsme opravdu nečekali. Ale naštěstí jsem ji jel při jejím značení, takže vím, jaká je.

Jakou byste jí dal známku? Jel jsem ji také a rozhodně bych ji nedoporučoval jako vyhlídkovou pro rodiny s dětmi. Tedy lesní úseky u Klášterce a nad Malenicemi jsou rozhodně pro velmi zkušené bikery.

Je to tak. Já bych jí oznámkoval dvojkou, protože úseky, která zvládnou i laici, tam najdete. Ale na naši obranu musím říct dvě věci. Tou první je, že právě díky připomínkám účastníků vyjížďky by mělo dojít k určitým změnám. A tou druhou je skutečnost, že hodně podobu trasy ovlivňují majetkové vztahy. Trasy nevede vždy po obecních pozemcích.

V úvodu jsme zmínili, že překonáváte i jinou překážku, než náročnost trati. Já vím, že jde o zdravotní záležitost. Prozradíte čtenářům, o co jde?

Mám za sebou druhou operaci srdce, protože v dětství jsem prošel zánětem a došlo až na výměnu chlopně. Takže jezdím na kole moc rád, ale mám trochu jiné cíle a možnosti než ostatní cyklisté. Prostě to tak je, s tím se toho moc dělat nedá.

Kde tedy jezdíte?

Převážně jižní Čechy už jen pro jejich krásu. Z kola vidíte hrozně moc věcí, ale to už znáte sám.

Máte nějaký svůj cíl nebo sen, který chcete zdolat?

Vyjet s kolem do hor. Snad se mi to jednou podaří.