I téměř 70 let od ukončení druhé světové války ohrožují bezpečnost Jihočechů stovky tun nevybuchlých leteckých pum, granátů, min a další munice.
Nacházejí se hlavně v okolí Budějovic, Tábora a Českých Velenic. Podle vedoucího policejních pyrotechniků z českobudějovické expozitury majora Pavla Zikmunda totiž byla právě tato města na konci války častým cílem spojeneckých náletů.

„Je statisticky dokázáno, že deset až patnáct procent shozených pum nevybuchlo. Jen v Budějovicích jich bylo kolem třech tisíc. Otázkou ovšem je, kolik se jich podařilo od konce války objevit,“ upozornil major Zikmund.

Co vše jihočeské lesy ukrývaly…
Druh/Počet
• ženijní munice - 461 ks
• náboje 12 – 30 mm - 97 ks
• střelivo do 12 mm - 92 kg
• iniciátory - 73 ks
• ruční granáty - 62 ks
(Pozn. Jedná se pouze o výběr těch nejfrekventovanějších druhů nálezů)

Českobudějovická expozitura oficiálně vznikla 1. července loňského roku. Tvoří ji specialisté Ladislav Černoch, Pavel Zikmund, Marek Schlauch, Radovan Daniel a David Kabourek. Pracují sedm dní v týdnu a střídají se po dvanáctihodinových směnách. Prozatím mají na kontě 90 výjezdů. Mezi ty největší a nejúspěšnější počítají například zajištění 23 kusů dělostřeleckých min v lese u obce Žďárské Chalupy na Protivínsku.

„Ležely pod dodnes používanou lesní cestou, přes kterou přejížděla i těžká lesní technika. Jen zázrakem tak nedošlo k jejich uvolnění,“ zdůraznil velitel jednotky Pavel Zikmund. Dále vysvětlil, že budějovičtí pyrotechnici nezasahují pouze v Jihočeském kraji, ale částečně i na Plzeňsku a na Vysočině. Mají na starosti jedenáct okresů a území o celkové rozloze 15 500 kilometrů čtverečních.

Stěžejním úspěchem loňského roku byl pro jihočeské policisty i zásah v bývalých vojenských kasárnách v Holýšově u Plzně. Od svých kolegů získali informaci, že se po opuštěném a zdevastovaném objektu často pohybují děti, které snadno mohou přijít k úrazu. Hned vzápětí se přesvědčili, že tyto zvěsti vůbec nejsou daleko od pravdy. Ve volně přístupné polorozpadlé šachtě totiž objevili neuvěřitelných 455 funkčních min a granátů.

Po zajištění je odvezli k likvidaci do vojenského prostoru ve Stráži pod Ralskem. „Zajímavý byl i nález munice na dvoře domu v Mokré u Soběslavi. Majitel chtěl stavět pergolu a narazil přitom na granáty, rozbušky, zásobníky do samopalu a další věci. Než jsme přijeli, tak všechno poctivě roztřídil a uložil do bedničky. Zřejmě si vůbec neuvědomoval, jak velké nebezpečí mu hrozilo,“ řekl velitel Zikmund a doplnil, že největší akcí letošního a patrně i příštího roku, bude dohled nad sanací údolní nádrže Jordán v Táboře.

Tamní radnice chce vyčistit dno od bahna a podle Zikmunda je velmi pravděpodobné, že by přitom mohlo dojít k nálezu leteckých pum, které tam na konci války odhodili američtí letci. Samotné práce bude provádět renomovaná soukromá společnost, policisté zde zasáhnou pouze v případě, že se skutečně podaří něco najít. „Podle dostupných informací je v Jordánu nejspíš stále nevybuchlá puma,“ potvrdil Zikmund.