Romantická zřícenina gotického hradu založeného v první polovině 14. století Rožmberky patří svou rozlohou 1,27 hektaru mezi největší zříceniny v České republice. Je zároveň místem, které nespí ani přes zimu. Začátkem března přilákala na hrad davy lidí akce s názvem Pasovští pod Helfenburkem, na kterou jsou pravidelní návštěvníci už zvyklí. Na druhou část akce se mohou těšit v srpnu.
Pro letošní sezonu je ale akcí v plánu mnohem více. Strakonickému deníku to řekl Jaroslav Pížl ze správy hradu. „Určitě se mohou návštěvníci těšit na čtvrtý ročník žehnání koním, a to 10. května od 14 hodin," podotkl.
Ani letos podle něj nebude chybět oblíbený divadelní festival v podání pražské nezávislé studentské umělecké skupiny OLDstars. Ti loni na hradbách předvedli tradičního Hamleta v moderním kabátě a výtěžek ze vstupného předali na opravy hradu. S čím a kdy letos mladí herci na hrad přijedou, je však teprve v jednání.
Během cyrilometodějských dnů jsou v plánu i oslavy hradu Helfenburk.
Pro nejmenší děti připravuje správa hradu i loutková představení. „Uvidíme, jak to nakonec dopadne," doplnil Jaroslav Pížl s tím, že prozatím účast přislíbily tři loutkové soubory.
Helfenburk má ale co nabídnout i mimo konání kulturních a historických akcí. Turisté mohou pohledět na svět ze dvou vyhlídkových věží nebo odevzdat svačinu stádu ochočených koz.
Kromě toho je po dohodě se správou hradu možnost na zřícenině přenocovat.
Začátek sezony však pro hrad nezačal dobře. Silný vítr shodil část střechy oblíbené krčmy. Správa hradu musela začít s opravami. Ty jsou zatím provizorní.
Svolení k výstavbě hradu Helfenburk dal roku 1355 císař Karel IV. bratřím Rožmberského rodu. Bylo to jako odměna za pomoc při potlačení povstání v italské Pise. Roku 1357 je jmenován na Helfenburku první purkrabí Jaroslav Měřička z Vitějovic.

Otevírací doba

Duben až září
Denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin
Říjen až březen
o víkendech podle počasí
10 až 17 hodin

Vstupné

Vstupné pro dospělé je 45 korun.
Pro děti a osoby uplatňující slevu pak 35 korun.
Děti do šesti let mohou na hrad zdarma.

Může se hodit

Parkovat můžete na vyhrazeném parkovišti pod kopcem. Odtud musíte absolvovat asi kilometrovou procházku lesem po asfaltové cestě. V některých případech vám správa hradu může dovolit vjezd přímo k hradu, je nutné se předem domluvit.
O drobné občerstvení není na hradě nouze, v krčmě nebo u stánku šenkýře Pepy koupíte pití i něco drobného k zakousnutí. Při akcích narazíte i na grilovanou klobásu a jiné.