Tento pátek odstartuje na strakonickém hradě další sezóna farmářských trhů. Dalo by se o nich říci, že jsou již v našem městě tradiční?
Strakonické farmářské trhy fungují již pátým rokem. Za tu dobu se na nich vystřídalo velké množství nejrůznějších prodejců a mezi strakonickými návštěvníky si vytvořily stálý okruh příznivců.
Doba jejich konání se ustálila na pátečním odpoledni (13 až 17 hodin), což představuje pro všechny dobrou možnost nákupu. A to i cestou z práce nebo před odjezdem na víkend.

Přinese pátý ročník nějaké novinky?
Pokusili jsme se o to, aby byly trhy o něco více na očích. Využijeme prostor před ZUŠ, který poskytneme bez účastnického poplatku prodejcům drobných přebytků. Tato novinka má za úkol nejen rozšířit sortiment zboží, ale také přilákat k návštěvě trhů kolemjdoucí z mostu Jana Palacha.

Na jaké zboží se můžou návštěvníci trhů těšit? Chystá se i v tomhle ohledu něco nového?
Pro první trh je přihlášena již celá dvacítka prodejců. Část z nich přijede do Strakonic zkusit své štěstí poprvé. Těšit se lidé mohou například na farmářské potraviny farmy Diviš, rodinné farmy Výrov nebo na vejce z domácího chovu. Doprodávat se budou loňské zásoby brambor a zeleniny.
Úplnou novinkou bude občerstvení s parametry zdravé výživy (včetně bezlepkového atd.). Aktuální seznamy prodejců pro každý termín naleznou návštěvníci trhů na webových stránkách
farmarsketrhy.strakonice.eu.

Jak zabráníte nejrůznějším spekulantům a překupníkům přístupu na trh? Nemusí se návštěvníci bát podvodníků?
U každého z prodejců je kontrolován původ zboží dostupnými doklady před přihlášením a samozřejmě i na trhu samotném.
Existuje několik způsobů, jak všechny potřebné informace zjistit a eliminovat tak prodej zboží z velkoobchodů.
Na strakonických trzích mají přednost zejména regionální producenti, u kterých si vše potřebné může ověřit každý ze zákazníků.

Strakonické farmářské trhy se budou konat každý druhý pátek počínaje 10. dubnem. Celkem se tedy v tomto roce uskuteční 15 termínů. Poslední možnost nakoupit na farmářských trzích budete mít 23. října.