Další tři přechody na území města se dočkají bezpečnějšího nasvícení. Strakonice na něj dostaly grant od Jihočeského kraje ve výši 152 tisíc korun.
Konkrétně to bude jeden uvnitř sídliště Stavbařů a další dva pak na Radomyšlské. O tom informoval investiční technik radnice Michal Bezpalec. „Osvětlen bude například přechod pro chodce u vjezdu do areálu nemocnice," upřesnil.
Bezpečnější nasvícení tohoto přechodu uvítá také Iva Klecánová ze Strakonic, kterou jsme zastihli při přecházení v těchto místech. „Třeba auta odshora jezdí většinou dost rychle a chodce by při snížené viditelnosti řidiči nemuseli zaregistrovat. Přimlouvala bych se i za stavební úpravy přechodu. Když prší, je tu plno vody," zmínila se.
Jak dodal Michal Bezpalec, ve Strakonicích je nyní osvětleno kolem dvaceti křižovatek a zhruba třicet samostatných přechodů pro chodce. Vloni byly vybaveny osvětlením přechody v ulici Bezděkovská a Na Ohradě. „V příštím roce bychom rádi realizovali osvětlení dalších přechodů v ulici Komenského u teplárny a na Sídlišti nad Jezárkami u točny MHD," doplnil.
Starosta Pavel Vondrys vysvětlil, že radnice nechává nasvětlovat přechody postupně podle toho, jak jsou frekventované. „Není to ale jen o tom, ale i o budování ostrůvků, tedy celkovém zbezpečnění těchto míst," poznamenal.
Podle slov vedoucího odboru dopravy radnice Václava Býčka je většina přechodů ve městě v současnosti již osvětlením nebo jinými bezpečnostními prvky vybavena. Doplnil, že bezmála stovka jich byla upravena ve druhé polovině uplynulé dekády v rámci projektu Bezpečné a bezbariérové město.

– V rámci projektu budou bezpečnostně nasvětleny dva přechody v ulici Radomyšlská a jeden v ulici Stavbařů.
– Předpokládané náklady jsou včetně DPH 241 tisíc korun.
– Výše krajského grantu je maximálně 152 tisíc korun.
– Vlastní podíl města Strakonice činí 89 tisíc korun.