Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na akce muzea přišlo loni přes 60 tisíc lidí

Strakonice - Muzeum středního Pootaví zažilo loni velmi vydařenou sezonu. Dílem díky počasí, ale dílem také díky akcím, které připravilo. „Na naše akce přišlo přes šedesát tisíc lidí. To je úctyhodné číslo," říká programová a marketingová pracovnice muzea Lucie Kupcová. I pro letošek má muzeum návštěvníkům co nabídnout.

12.1.2016
SDÍLEJ:

Výstava a dílna v kapitulní síni.Foto: Deník/Jana Štroblová

Jaká byla loňská sezona v MSP?

V roce 2015 Muzeum středního Pootaví Strakonice uspořádalo 13 výstav, čtyři koncerty, šest komentovaných prohlídek a workshopů, 28 přednášek, 18 akcí a dalších 10 akcí ve spolupráci s jinými subjekty.

Hodně často jsem slyšel, že návštěvnost byla loni přímo exkluzivní. Je to pravda?

Celková návštěvnost byla 60 341. Pro srovnání s rokem 2014 jde o 8017 návštěvníků více. Oproti minulým letem jde o značný nárůst, i když v celkovém počtu jsme ubrali na výstavách, koncertech či komentovaných prohlídkách. Loni jsme se zaměřili spíše na zvýšení počtu akcí ve vodním mlýně v Hoslovicích a zkvalitnění výběru témat nosných výstav. Ve výstavách jsme vyhledávali spíše kvalitu než kvantitu. Velkou návštěvnost měla například výstava Pohádková země Vítězslavy Klimtové v kapitulní síni či Dýmky, fajfky, tabáček v Zámecké galerii. Obrovský nárůst návštěvnosti měla také Husitská muzejní noc, kde jsme zaznamenali větší návštěvnost o 1700 lidí.

V tisícovkách se zvýšila také návštěvnost areálu vodního mlýna a jeho akcí. Kladně hodnotíme také práci muzejního pedagoga, který ve spolupráci s odbornými pracovníky připravil několik tvořivých dílniček jako doprovodný program muzejních výstav. Školy se tak díky nim stávají pravidelnými návštěvníky našich výstav. Na tvořivé dílničky a edukační programy dorazilo 2329 žáků v doprovodu svých učitelů.

Které akce byly nejnavštěvovanější?

Mezi nejnavštěvovanější v roce 2015 patřily ve vodním mlýně v Hoslovicích akce Podzim na vsi (838) spojený s přípravou a ochutnávkou zabijačkových dobrot, Den řemesel (667), Vyhánění dobytka (656) a Den mlynářů (529). Na strakonickém hradě pak Adventní řemeslné trhy pod Rumpálem (6000), Husitská muzejní noc (2324), tvořivé dílničky k vánoční výstavě Nejkrásnější dárek (677), Den otevřených dveří (517), vernisáž a výstava Pohádková země Vítězslavy Klimtové a například i přednáška Holocaust, věc pochopitelná (80). Zvýšila se také účast na vernisážích a to o rovných 100 návštěvníků (830).

Co byste považovali za akce z kategorie TOP?

Mezi TOP akce tedy zařazuji Husitskou muzejní noc 23. 5., Podzim na vsi ve vodním mlýně v Hoslovicích 31. 10. a výstavu Pohádková země Vítězslavy Klimtové v termínu od 21. 8. do 19. 10.

Které byste naopak udělali trochu jinak?

V roce 2015 jsme se opět zamýšleli nad úpravou návštěvního řádu, abychom ještě více vyhověli potřebám návštěvníků, kteří jsou pro nás na prvním místě. V roce 2016 jsme proto upravili otevírací dobu v Zámecké galerii, otevíráme až v únoru a po vyhodnocení návštěvnické sezony upravujeme také trvání menších výstav v těchto prostorách. Opět budeme volit méně výstav s větším časovým rozpětím. Zvažujeme také prodloužení otevírací doby v hlavní návštěvnické sezoně vodního mlýna a to až do 18:00 hodin. Rádi bychom také více pracovali na přepisech karet ke sbírkovým předmětům do nové evidence Museion a na prezentaci sbírkových předmětů na portálech eSbírky a Europeana.

Samostatnou kapitolou je mlýn Hoslovice. Jak ten si loni vedl? Jistě mělo určitá vliv počasí, které panovalo, na většinu akcí jste měli opravdu krásně.

I v programové nabídce akcí vodního mlýna se opět objevily dvě novinky. V tomto roce jsme přidali dvě akce navíc, celkem tedy deset akcí a právě jedna z nich byla úplnou novinkou.

Novou akci Den mlynářů jsme uvedli na podzim 5. září a vedlo nás k tomu hlavně výročí 10 let od zakoupení mlýna. Pro návštěvníky jsme připravili ukázky mletí mouky. A to na kamenném mlýnku či válečném mlýnku značky Škoda. Nechybělo ani určování nejrůznějších druhů mouky. Připraveny byly také ochutnávky tradičních pokrmů. Přímo na místě byl přítomen caletník, který připravoval sladké pečivo a hospodyně ve mlýně pekly vdolky na drátě. V rámci programu jsme připravili i folklórní vystoupení Pošumavské dudácké muziky a dětí a mládeže z Čestic a okolí. Ti všichni zatančili a zazpívali speciálně připravený cyklus s názvem Od zrna ke chlebu. Ty nejmenší zabavilo Pohádkové divadlo TETY TEREZY s Malovanou pohádkou o rakovi a kmotře lišce. A také tradiční tvořivé dílničky, kde si děti z mouky vyrobily roztomilé míčky. Nechyběly ani tradiční chůdy, házení míčků, dojení dřevěného modelu kozy a házení kroužků.

Jaké akce právě tady byly nejlepší a splnily vaše představy?

Nejvíce navštívenou akcí se stal Podzim na vsi s ukázkou a ochutnávkou zabijačkových dobrot na konci sezony 31. října a Den řemesel 19. září.

V celkovém porovnání přišlo oproti loňskému roku do mlýna o 1420 a na akce o 794 lidí více. Celková čistá návštěvnost mlýna byla předloni 14 032 a loni 16 246 lidí. Počasí nám samozřejmě velice přálo, čehož jsme si vědomi.

Co pro návštěvníky muzea i mlýnu plánujete pro rok 2016?

Akce v Hoslovicích se již několik let těší velké oblibě a jejich oblíbenost stále stoupá, proto se snažíme přidávat akce a celkově vodní mlýn hodně prezentovat. S tím souvisí i neustálé vymýšlení novinek. Jednu máme připravenou i pro novou sezonu, a tou bude akce Konopická 3. září na oslavu sklizně lnu a konopí pro textilní vlákno, která má v okolí velikou tradici a my bychom ji rádi představili široké veřejnosti.

Kromě nové akce v Hoslovicích nás čekají také oslavy výročí narození Karla IV, na které máme připraveno velké překvapení, které zatím nechceme prozrazovat, část odtajnila odpovědná osoba paní Mgr. Marie Kotlíková: „V letošním roce si připomínáme 700. výročí narození Karla IV. (14. 5. 1406 až 29. 11. 1378), který je dodnes v celé Evropě oceňován jako příkladný diplomat, vzdělanec a moudrý vladař. Za jeho vlády dosáhly české země nebývalého hospodářského i kulturního rozkvětu. Přesto, že se na první pohled může zdát, že Otec vlasti na Prácheňsku nezanechal významnější stopy, objevili jsme je a zaznamenali. Jsou to stopy faktografické i legendární, které doplníme výtvarnými pracemi žáků DDM Strakonice a inspirativními texty studentů Gymnázia Strakonice. Pro veřejnost připravujeme tematické odborné přednášky, výstavu v Zámecké galerii, kulturní program s divadelním vystoupením a závěrečným koncertem Flos Florum.

Čeká nás výročí 90. let od vytvoření a prvního vystoupení loutky Hurvínka, které si připomeneme, dále výjimečná výstava Svět rudého muže a s tím spojená Indiánská muzejní noc, na kterou připravujeme velkolepý program. Dále mohu uvést mnoho dalších, spíše provozních novinek. Například stěhování depozitáře, v roce 2015 se nám povedlo získat nové, vhodnější prostory pro lepší a bezpečnější uložení sbírek a také nás čekají přípravy na velkou rekonstrukci muzea a muzejních expozic.

Autor: Petr Škotko

12.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strakonice - Děti z MŠ Spojařů vyčistily studánku Skleněnka  na Podskalí
9

Motýlci vyčistili Skleněnku

Na hřišti v Mladějovicích konalo střelecké odpoledne ve střelbě se vzduchovky.
18

Vydařené střelecké odpoledne a poděkování

Katolický kněz se zapojil do protifašistického odboje

Strakonice - Ve čtvrtek 19. října uplynulo 109 let od narození pátera Josefa Jílka. Tento český katolický kněz, působil v Katovicích v letech 1936–1942.

Basketbaloví žáci si připsali dvě vítězství

Strakonice – Fakta ze zápasů týmů BK Strakonice a SKB Strakonice.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Poldr, který chrání Přechovice, budil emoce

Přechovice - Nikdo z těch, kteří se ve středu 18. října zúčastnili předání protipovodňové ochrany na Přechovickém potoce, se neubránil emocím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení