Čtrnáctiletý deváťák Adam Hudec ze Strakonic se bude brzy rozhodovat, kam po základní škole. Zatím to u něj vypadá na strojírenství. „S výběrem toho, co by se pro mě hodilo, mi pomáhají rodiče. Chtěl jsem strojvedoucího, ale na učební obor by prý mě byla škoda," naznačil. Po průmyslovce chce pokračovat dál. Kam, to zatím neví, ale podle jeho slov to určitě bude něco kolem techniky.
Adam je jedním z mála, který si technický obor vybral. Například z jeho třídy na ZŠ Poděbradova, kde je 26 žáků, zatím na technický obor míří devět dětí, a to včetně stavebnictví.
Na 40 učilišť a středních škol z jižních Čech včetně strakonické pobočky úřadu práce se v pondělí prezentovalo na tradiční burze škol. I to je možnost, jak si Adam a další děti z 8. a 9. tříd základních škol mohou udělat obrázek o svém dalším životě. „Je to velmi slušně udělaná akce a musím uznat, že se jednotlivé školy opravdu snaží ukázat co nejvíce," řekl jeden ze žáků, který se představil jako Tomáš. Zároveň ale dodal: „Ovšem dojet si přímo do školy, osahat si třídy a prostředí, to je úplně nejlepší. To žádná předváděčka nenahradí."
S takovým názorem souhlasí také Marie Štorková ze strakonického pracoviště úřadu práce. „Děti, které k nám na úřad kvůli dalšímu výběru studia chodí, tohle vědí velmi dobře. A také s v tom umějí orientovat," říká.
Ale ani to podle ní nemůže zabránit letitému úbytku zájemců o řemesla. „Bitva o žáky je velká. Osobně za největší příčinu poklesu považuji zrušení přijímacích zkoušek na střední školy a dokonce na gymnázia," řekla včera.
Jednou ze škol byla například písecká střední zdravotnická škola. Zástupce ředitele školy František Nečas považuje burzy za jednu z dobrých taktik na získání dalších studentek. „Burza hraje v procesu získávání studentů v tomto světle významnou roli," říká František Nečas.
Největší hlad ve firmách je ale po technicky vzdělaných lidech. To potvrzuje za největšího zaměstnavatele na Strakonicku firmu ČZ, a. s, mluvčí společnosti Jan Pěnkava. „Stále takové pracovníky hledáme nejen v rámci Strakonic, ale celého regionu," uvedl. Absolventů strojírenských oborů je ale stále málo. Podle něj dokonce dochází k absurdní situaci, kdy jdou mladí studovat humanitní obory, pak nikde nenajdou uplatnění a skončí stejně ve strojírenství, ale bez odborných znalostí se spoustou ztraceného času i peněz.
Zájemci o technické obory scházejí i na středních školách. Ředitel Vyšší odborné školy, střední průmyslové školy a střední odborné školy řemesel a služeb ve Strakonicích Miloslav Pileček považuje za velký úspěch, že se jim podařilo naplnit třídu maturitního oboru mechanik seřizovač. „Naopak v praxi také žádané obory jako obráběč kovů či seřizovač jsme vůbec nemohli otevřít," připustil Miloslav Pileček.
Přitom jen zmiňovaná firma ČZ bude podle předběžných čísel v roce 2015 potřebovat 116 absolventů tříletých oborů a 58 středoškolsky vzdělaných strojařů.
Burzy škol v každém okrese každoročně pořádá Jihočeská hospodářská komora.