Klub vodňanských výtvarníků vznikl oficiálně v roce 1990 při Městském kulturním středisku Vodňany. „Později nás pod svá křídla vzala ředitelka Městského muzea a galerie Vodňany Jitka Velková,“ zmiňuje za vodňanské výtvarníky místopředseda klubu Karel Burda.

Od té doby lze datovat již pravidelné předvánoční výstavy Klubu vodňanských výtvarníků. „V letošním roce nás výstava čeká již podeváté. Vernisáž výstavy bude 28. listopadu ve 14 hodin a výstava potrvá po celý prosinec,“ pokračuje Burda. Klub samozřejmě pořádá i další výstavy a je jich už pěkná řádka.

Především jsou to výstavy v partnerských městech, a to dvakrát v Aarwangenu ve Švýcarsku, dvakrát v rakouském Wartbergu, třikrát v polském Sierakowu, na Kvildě, v galerii Českého rozhlasu v Českých Budějovicích, v Zábřehu na Moravě, v Pelhřimově a na dalších místech.

Klub vodňanských výtvarníků má v současné době deset aktivních členů. „Vzhledem k tomu, že v partnerských městech rovněž existují určité skupiny výtvarníků, založili jsme tradici výtvarných dnů, neboli plenérů, které proběhly již třikrát ve Vodňanech, jednou ve Švýcarsku a dvakrát v Polsku,“ informuje místopředseda.

Letošní Vodňanské výtvarné dny proběhly ve Vodňanech ve dnech 12. až 17. července za účasti čtrnácti výtvarníků z Polska, Rakouska, Švýcarska a Zlatých hor. Po týdnu tvorby ve Vodňanech a okolí se na závěrečné výstavě ve sloupové síni městského úřadu představili malíři, fotografové, keramici a řezbáři. Výstava se konala pod záštitou starosty Vodňan Václava Heřmana.