Pryč jsou časy, kdy bylo v muzeu zakázáno sahat na vystavené exponáty. V kurzu jsou teď interaktivní muzea, vědí to i ve Strakonicích, kde jsou ještě o krok dál. Historické předměty a nálezy, tedy jejich kopie, jsou schopni přivézt dětem i do škol - v takzvaném muzejním edukačním kufříku, kterých mají hned šest. Každý z kufříků je vázaný k nějaké z expozic muzea, věnované jsou například pravěku, středověku, řádu Maltézských rytířů, Čezetě a Fezku.

„Kufříky obsahují repliky artefaktů, které do daného období spadají. Máme vyzkoušeno, že když si děti mohou předměty osahat, zanechá to v nich větší dojem, než když se na ně jen dívají v muzeu. Pro mladší žáky máme v kufříku například ukázku zvířátek, která v daném období žila, najdeme v nich ale například také repliky keramiky, nebo pazourkové puzzle, na kterém si žáci mohou vyzkoušet, jak se jednotlivé díly osekávaly," uvedla edukátorka muzea Jana Králová.

Kufřík je možné doplnit i dílničkou, na které si děti například v rámci pravěkého workshopu namalují Věstonickou venuši, která je nejstarší keramickou soškou na světe, svůj výrobek si pak mohou odnést i domů.

Na charitativní cestu k Baltskému moři trénují kluci z Dětského domova ve Volyni od jara.
Podpořte kluky z děcáku. Jedou na kole k Baltu a vybírají peníze na charitu

Edukační kufříky nejsou jedinou novinkou, kterou si strakonické muzeum pro návštěvníky připravilo. Svoji sbírku rozšířilo o čtyři nové motorky „Tři motocykly jsou z řady motokrosové, čtvrtý kus je ČZ 350 Tourist z roku 1938,“ zmínila další ze zajímavostí Ivana Říhová. Toho, kdo si z prohlídky rád odnese na památku hezkou fotku, jistě potěší i nový fotokoutek v expozici textilní výroby. „Návštěvníci se mohou vyfotit v různých baretech, čapkách a fezech a fotky si rovnou poslat e-mailem,“ popsala ředitelka další zážitek, který si mohou návštěvníci v muzeu užít.

Muzeum středního Pootaví Strakonice se snaží být otevřené všem a pokračuje také v přípravě videoklipů, které expozicemi provedou neslyšící. K loňským 11 jich přibylo dalších 14. „Jsme jedním z mála muzeí, které má prohlídky v takovém rozsahu zpravované i pro neslyšící,“ zmínila Ivana Říhová. Neslyšící návštěvníci mají svého průvodce zpracovaného ve s titulky i bez nich. „Stačí si na pokladně vyzvedne tablet, ve kterém jsou klipy a návštěvník se může vydat na prohlídku,“ vysvětlil dokumentátor muzea Robert Malota s tím, že klipy by postupně měli lidé najít i na webových stránkách muzea.

Strakonické muzeum prošlo v letech 2018 až 2022 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby se mu podařilo získat hned dvě významná ocenění. V roce 2023 obsadilo druhé místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku, tehdy to bylo za celkovou rekonstrukci strakonického hradu a vznik nových muzejních expozic. Letos k němu přidalo ocenění v návštěvnické soutěži titul Muzeum roku 2023.