Akce mají podpořit přijatelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech. „V rámci týdne Evropské mobility pořádáme několik akcí pro školy i veřejnost. K tématu jsme připravili také výstavy,“ řekla za odbor životního prostředí radnice Radka Frčková.

V rámci Evropského týdne mobility si v pondělí Dům dětí a mládeže ve Strakonicích za podpory městského odboru životního prostředí připravil pro šesťáky místních škol cykloradovánky na Podskalí. Školáci si mohli v cyklistickém pětiboji vyzkoušet, jak jsou zdatní například v jízdě na kole, první pomoci nebo jestli znají povinnou výbavu kola. „Nejlehčí byla výbava kola. Největší problémy jsem měla s první pomocí. Něco se učíme ve škole, ale ne moc,“ připustila soutěžící Hana Kuncipálová. Stejné zkušenosti potvrzují i pořadatelé. „Děti jsou moc šikovné, co se týká kola, ale první pomoc většinou opravdu nezvládají,“ potvrzují.

Nejbližší akce se koná už dnes, tedy na den bez aut. Jde o jízdu Strakonicemi na dopravním prostředku poháněném vlastní silou. Start je v 17 hodin od tribuny stadionu na Sídlišti. Na kolečkových bruslích, koloběžkách nebo kolech se všichni, kteří dorazí, vydají na k plaveckému stadionu. Tam si může každý prohlédnout vozidla na ekologický pohon nebo se jedním i svézt. Pro účastníky uvedené akce je zdarma rovněž návštěva krytého bazénu.

Čtvrtek je pro změnu ve znamení běhu Terryho Foxe, který má každoročně hojnou účast.

Pátek mohou lidé akce k týdnu mobility zaznamenat hned ve třech sférách. Zdarma bude městská doprava. Na frekventovaných křižovatkách a příjezdových cestách do města budou členové dětského zastupitelstva sčítat auta. A pro mateřské školy pak bude u zimního stadionu připraveno dopravní dopoledne.

Ve Šmidingerově knihovně mohou navíc návštěvníci až do 25. září vidět výstavu o ekologickém cestování s názvem Doprava zprava i zleva.
Ve vestibulu domu dětí a mládeže je od středy výstava fotografií z dopravních soutěží.