Kolik čtenářů vaši knihovnu pravidelně navštěvuje?

K roku 2015 jsme evidovali 109 čtenářů. To číslo se ale moc nemění, pohybuje se standardně mezi 100 až 120 lidmi.

Máte i nějaké dětské čtenáře?

Ano. Z těch 109 čtenářů je 26 dětí. Jedná se ale jen o ty, které mají vlastní kartičku. Mnoho dětí sem chodí ještě s maminkami, takže výsledné číslo je ještě o něco vyšší.

Chodí k vám pouze Čestičtí, nebo i lidé z širšího okolí?

Převážně Čestičtí a lidé žijící v okolních vesnicích. Je to způsobeno tím, že knihovna je i v Dřešíně. Občas k nám ještě zabrousí Nihošovičtí, kteří mají sice také svou vlastní knihovnu, ale ne tak obsáhlou. Ti mají fond ze Strakonic.

A jak obsáhlý je váš knižní fond?

V roce 2015 jsme evidovali 9581 knih. Velkou výhodou je, že obec vynakládá nemalé prostředky na obnovu knižního fondu. Ročně tak můžeme nakoupit okolo dvou set nových knih. Bohužel nám ale prostory nedovolí fond rozšiřovat, takže stejný počet knih, které nakoupíme, musíme i vyřadit.

To není malé číslo…

Máte pravdu, že není. Co do velikosti fondu se řadíme v blízkém okolí hned za Volyni. My ale na rozdíl od nich nejsme profesionální knihovna, ale dobrovolná. Máme otevřeno pouze 14 hodin týdně, profesionální knihovny mají od 15 hodin výš.

Spolupracujete s knihovnou ve Volyni?

S volyňskou také, ale stěžejní spolupráci máme se Šmidingerovou knihovnou ve Strakonicích. Ta má pod patronátem všechny menší knihovny. Je s ní velmi milá spolupráce. Pokud náhodou nemají to, co potřebuji, mohu si knihy půjčit i odjinud, třeba právě z Volyně. Ale beru si jen to, co potřebuji, rozhodně ne celé svazky. Na ty bych tu ani neměla místo.

Navštěvují vaši knihovnu převážně ženy, nebo muži?

Z velké většiny ženy, muži minimálně. Z toho je také poznat, o jaké knihy je největší zájem.

A jaké to jsou?

Převážně bestsellery a literatura pro ženy. Z autorů bych vyjmenovala Jo Nesbø, Vlastimila Vondrušku nebo Lisu Jackson. S maminkami sem ale často chodí i děti a ty si v poslední době velmi oblíbily Deník malého poseroutky. Velmi oblíbená mezi dětmi je i autorka Lenka Lanczová.

A co vy a kniha? Koho čtete nejraději?

Musím se přiznat, že poslední dobou mám času na čtení čím dál méně. Po dlouhé době se mi podařilo něco přečíst minulý víkend. Velmi ráda mám bestsellery a detektivky. Agatha Christie je mou nejoblíbenější autorkou.

Pořádáte nějaké akce pro čtenáře?

V současnosti ne. Dříve jsem se o to pokoušela, ale byl malý zájem. Každoročně tu máme akorát prvňáčky.