Zájem o čerstvé mléko z automatů rapidně klesl. Provozovatelé třech mlékomatů Blanka a Josef Divišovi z Chrášťovic se shodují na tom, že jestli se prodej nezvedne, budou muset přemýšlet o jejich zrušení. „V prosinci a lednu se průměrně prodalo 160 litrů, dnes je to asi jen 40 litrů mléka denně,“ řekla Blanka Divišová.

Manželé Divišovi soukromě hospodaří 15 let, nyní z 80 dojnic denně získají 2200 litrů mléka. „Pro automaty jsme se rozhodli kvůli nízkým výkupním cenám. Stále doufáme, že se prodej v automatech zvýší. Platíme nájem z místa, splácíme leasingy na přístroje. Dvakrát až třikrát denně k automatům jezdíme, je potřeba důsledné a důkladné denní sanitace zařízení,“ uvedla Divišová.

Všechny automaty na Strakonicku už prošly kontrolou Krajské veterinární správy. Podle tiskového mluvčího SVS ČR Josefa Dubna musí být zákazník upozorněn, že kupuje mléko syrové, tepelně neošetřené. „Riziko při konzumaci syrového mléka nelze vyloučit, a to především proto, že jde o syrovou potravinu, snadno mikrobiálně narušitelnou. Lze říci, že při dodržení podmínek, které vyplývají z veterinární legislativy by zákazníkům zdravotní riziko hrozit nemělo. Za základní podmínku považujeme věřit upozornění – před konzumací převařit,“ uvedl tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.

V automatu ve Strakonicích pravidelně nakupuje Magda Rybáková. „Chodíme sem od samého začátku. Obsluha je jednoduchá, mléko vyjde buď na stejné peníze jako to kupované, nebo je levnější. Pijeme ho už dlouho a žádné zdravotní problémy jsme neměli. Jsme rádi, že tu automat stojí, chyběl by nám,“ doplnila.

Na každém automatu je uveden návod na úpravu mléka. Mlékomaty manželů Divišových stojí na dvou místech ve Strakonicích, jeden ve Volyni. Další by se měl příští týden nainstalovat v Blatné.